Ja se si policia do jetë në gjendje të lexojë mesazhet tona në Whatsapp - Business Magazine Albania

Ja se si policia do jetë në gjendje të lexojë mesazhet tona në Whatsapp

Chatcontrol mund të presë, tani për tani. Ministrat e 27 vendeve anëtare të BE-së kanë shtyrë edhe një herë ligjin e diskutueshëm evropian, i cili kërkon që sistemet më të njohura të mesazheve si WhatsApp të prezantojnë një skanim automatik të detyrueshëm të mesazheve për të identifikuar çdo material pornografik për fëmijë.

Ky skanim bazohet në inteligjencën artificiale, e cila më pas i dërgon raportet autoriteteve gjyqësore të vendeve individuale të BE-së. Për kundërshtarët e ligjit, ai është një mjet shumë i rrezikshëm i mbikëqyrjes masive, që mund të kërcënojë privatësinë e përdoruesve. Prandaj, ka ndarje të thella mes shteteve anëtare: Italia është në favor, Franca është në dyshim, ndërsa Gjermania është kundër.

Më 20 qershor, kundërshtarët e Chatcontrol arritën të “festojnë” një tjetër shtyrje të votimit të qeverive kombëtare. Presidenca belge e Këshillit të BE-së ishte përpjekur të shtrëngonte dorën duke vendosur në rend dite votimin e ligjit. Por duke pasur parasysh mosmarrëveshjet politike dhe presionin nga aktivistët e privatësisë, votimi u shty për një datë të mëvonshme.

Aktivistët e privatësisë kanë shprehur shqetësimet e tyre për rreziqet që ky ligj mund të sjellë për të drejtat dhe liritë themelore të qytetarëve evropianë. Ata argumentojnë se mbikëqyrja masive mund të çojë në abuzime dhe keqpërdorime të të dhënave personale, duke shkelur parimet e privatësisë dhe sigurisë.

Ndërkohë, mbështetësit e ligjit theksojnë rëndësinë e tij për mbrojtjen e fëmijëve nga abuzimi dhe përhapja e materialeve pornografike. Ata argumentojnë se teknologjia e inteligjencës artificiale mund të ndihmojë në identifikimin dhe ndalimin e përhapjes së materialeve të tilla, duke krijuar një mjedis më të sigurt për të gjithë përdoruesit e internetit.

Mosmarrëveshjet dhe diskutimet pritet të vazhdojnë, ndërsa BE-ja përpiqet të gjejë një zgjidhje të balancuar që adreson shqetësimet e të dyja palëve. Data e re për votimin e ligjit mbetet e paqartë, dhe pritet që debatet të intensifikohen në javët dhe muajt e ardhshëm.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0