Ja kur do të dalë iPhone 11. Partnerit të Apple gabimisht i shpëton fjala


Ken Miyauchi, president i konglomeratit gjigand japonez SoftBank, rastësisht tregoi datën e lançimit të iPhone 11. Dhe kjo ka kuptim në mënyrë të përsosur.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje se si Softbank ka planikua të menaxhojë linçimin e iPhone, Miyauchi tha se një ligj i ri japonez i biznesit të telekomunikacionit që hyn në fuqi më 1 Tetor të këtij viti do të nënkuptojë që kompania do të lihej në pritje 10 ditë të plota pas lançimit të iPhone-ve, para se të fillonte shitjet e tyre.

Kjo do të thotë që iPhone 11 do të lançohet deri më 20 Shtator (ditë e Premte), datë që lidhet në mënyrë të përsosur me lançimet e mëparshme: iPhone XS (e Premte, 21 Shtator), iPhone X (E Premte, 22 Shtator), iPhone 7 (E Premte, 16 Shtator), iPhone 6S (e Premte, 25 Shtator), etj.

Kuptohet, Miyauchi u mundua të mbulojë gabimin e tij, duke thënë “Më falni, nuk duhet ta them këtë”.

Forbes

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale