Italia: familjet do të kenë deri në 500 euro për pushimet verore - Business Magazine Albania

Italia: familjet do të kenë deri në 500 euro për pushimet verore

pushimet verore

Italia ka zgjedhur ta nxisë turizmin edhe duke mbështetur konsumatorët. Familjet italiane, me të ardhura vjetore deri në 40 mijë euro do të marrin deri në 500 euro bonus për të shpenzuar për pushimet verore në vend.

Ministri i Trashëgimisë Kulturore, Dario Franceschini tha gjatë prezantimit të paketës se, “Kjo masë, parashikon një kontribut deri në 500 euro për të mbuluar shpenzimet nëpër strukturat akomoduese brenda Italisë”.

Bonusi varion në bazë të numrit të anëtarëve të familjes; deri në 500 euro për familjet me 3 ose më shumë anëtarë, 300 euro për familjet me dy anëtarë dhe 150 euro për ato me vetëm një person.

Lexo: Unioni Turistik kërkon hapjen e plazhit. Partnerët e e huaj të gatshëm të sjellin turistë nga 1 qershori

Në total vlera e bonusi financiar për turizmin shkon në 2.4 miliardë euro.

Bonusi do të mund të shpenzohet nga data 1 korrik deri në 31 dhjetor të këtij viti. Ai jepet në formën e zbritjes nga fatura në strukturat akomoduese, në masën 80%, ndërsa 20% do të jepet në formën e zbritjes nga taksa mbi të ardhurat. Sipas Ministrit, paketa e tretë e ndihmës financiare bën që vlera e ndihmës shtetërore për turizmin dhe trashëgiminë kulturore në Itali të shkojë në 5 miliardë euro.

Ilsole24ore

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0