ITA Airways mirëpret vendimin e Komisionit Evropian për miratimin e aksioneve të Deutsche Lufthansa AG në kryeqytetin e saj - Business Magazine Albania

ITA Airways mirëpret vendimin e Komisionit Evropian për miratimin e aksioneve të Deutsche Lufthansa AG në kryeqytetin e saj

ITA Airways mirëpret vendimin e Komisionit Evropian për miratimin e aksioneve të Deutsche Lufthansa AG në kryeqytetin e saj

ITA Airways mirëpret vendimin e publikuar sot, me të cilin Komisioni Evropian ka miratuar transaksionin për shitjen e Deutsche Lufthansa AG të 41% të aksioneve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Financave në ITA Airways.

Përfundimi i transaksionit i nënshtrohet plotësimit të disa kushteve të vendosura nga Komisioni Evropian, për të cilat është caktuar një periudhë maksimale prej katër muajsh nga data e vendimit.

Sot në Ministrinë e Ekonomisë dhe Financave u mbajt një konferencë e përbashkët për shtyp nga Ministri i Ekonomisë dhe Financave Giancarlo Giorgetti, CEO i Deutsche Lufthansa Carsten Spohr dhe Kryetari i ITA Airways Antonino Turicchi, në prani të mediave kryesore kombëtare dhe ndërkombëtare. , në të cilën u ilustruan kushtet e vendimit dhe hapat e mëtejshëm të transaksionit, i cili përfaqëson një moment historik shumë të rëndësishëm në historinë e re të Kompanisë.

Lexo edhe:“Doktori i Parfumeve”: Si një mjeshtër aromash nga Emiratet krijon kujtime me çdo pikë parfumi

“Autorizimi i marrë sot nga Komisioni Evropian, është një shembull i virtytshëm i konsolidimit në industrinë ajrore dhe shënon një moment historik vendimtar në zhvillimin e ITA Airways”, tha Antonino Turicchi, Kryetar i ITA Airways.  Pasi të plotësohen kushtet e vendosura nga Komisioni, kompania do të jetë në gjendje të forcohet falë investimeve kapitale të Lufthansa dhe të arrijë sinergji duke u bërë pjesë e një prej grupeve më të mëdha të aviacionit në botë, duke siguruar kështu një lidhje më të madhe për vendin”.

Carsten Spohr e Antonino Turicchi.jpg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0