Inxhinieri “hodhi 180 milionë euro në bitcoin” shpreson që Inteligjenca Artificiale do ta ndihmojë t’i gjejë ato! - Business Magazine Albania

Inxhinieri “hodhi 180 milionë euro në bitcoin” shpreson që Inteligjenca Artificiale do ta ndihmojë t’i gjejë ato!

Inxhinieri “hodhi 180 milionë euro në bitcoin” shpreson që Inteligjenca Artificiale dhe qentë robotë do ta ndihmojnë t’i gjejë ato!

Një inxhinier kompjuteri, i cili aksidentalisht hodhi një hard-disk që përmbante bitcoin me vlerë rreth 180 milionë euro, planifikon të përdorë inteligjencën artificiale për t’i kërkuar. Sipas mediave të huaja, James Howells hodhi pajisjen nga një laptop i vjetër që përmbante 8,000 bitcoin në vitin 2013 gjatë një pastrimi zyre dhe tani beson se ai gjendet në një vendgrumbullim mbeturinash në Newport, në Uellsin jugor.

Këshilli i ka mohuar më parë kërkesat e përsëritura të 37-vjeçarit për të kërkuar vendin për shkak të shqetësimeve mjedisore, por ai ka krijuar një skemë të teknologjisë për të gjetur asetet dixhitale.

Propozimi i tij i ri do të përdorte teknologjinë e inteligjencës artificiale për të operuar “një krah mekanik” që do të filtronte mbeturinat, përpara se të trajtoheshin me dorë në një objekt që shfaqet pranë vendit .

Sipas planeve ai do të punësojë një numër ekspertësh – përfshirë edhe të mjedisit, dhe ndërkohë që kërkimi është në vazhdim do të punësojë qen robotë si siguri, në mënyrë që askush tjetër të mos mund të përpiqet të vjedhë hard-diskun.

Howells beson se kërkimi do të zgjasë rreth nëntë deri në 12 muaj, megjithatë, edhe nëse ai merr leje nga këshilli, nuk ka asnjë garanci se një kërkim i tillë do të jetë i suksesshëm ose që bitcoin-ët që ai ka nxjerrë gjatë gjithë atyre viteve më parë do të rekuperohen nga hard disku.

dailymail

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0