Instagram po u kërkon përdoruesve të krijojnë llogari të reja, ja pse! - Business Magazine Albania

Instagram po u kërkon përdoruesve të krijojnë llogari të reja, ja pse!

llogari të reja

Nëse jeni përdorues i Instagramit, mund të keni vënë re se aplikacioni tanimë në pronësi të Facebook po i nxit përdoruesit të krijojnë llogari të reja. 

Vitin e kaluar, Instagram lançoi një pop-up që inkurajonte përdoruesit të “provonin një llogari të re”, ky njoftim thotë se kjo do t’i ndihmojë njerëzit të ruajnë një grup më të vogël miqsh dhe të eksplorojnë më lehtë interesat e tyre. 

Pop up-i mund të gjendet kur mbani shtypur ikonën e profilit ose kur klikoni tek emri i përdoruesit të profilit dhe prej andej, mund të krijohet një llogari e dytë pa dalë nga llogaria ekzistuese. Raporti i Wall Street Journal vë në dukje se ju madje mund të lidhni llogaritë që do të thotë se llogaria e dytë do të jetë vetëm një zgjatim i llogarisë së parë ose do ta trajtoni atë si një llogari të veçantë, e cila është e ngjashme me mënyrën se si krijohen profile të reja në Netflix. 

Lexoni: Të gjithë duan të zotërojnë metaverse duke përfshirë Facebook dhe Microsoft. Por çfarë është saktësisht metaverse?

Ekspertët besojnë se kjo lëvizje e Instagram për të inkurajuar përdoruesit për të krijuar një llogari të dytë është e dobishme për disa, pasi njerëzit të cilët drejtojnë aktivitete dhe biznese mund të mos preferojnë të ndërveprojnë me miqtë dhe të njohurit e tyre duke përdorur ato llogari. Instagram gjithashtu dëshiron që përdoruesit të përditësojnë interesat dhe pëlqimet e tyre në llogarinë e re, veçanërisht pas paraqitjes së reklamave në këtë platformë. Nga ana tjetër, arsyeja mund të jetë dhe strategji e aplikacionit për të rritur numrin e përdoruesve. 

Së fundi, ndërsa Instagram dëshiron që përdoruesit të krijojnë një llogari tjetër për ta në aplikacion, rrjeti social Facebook e ndalon rreptësisht këtë gjë.

/middleeast

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0