Cisco debuton sistemin e ri të sigurisë të fokusuar në AI - Business Magazine Albania

Cisco debuton sistemin e ri të sigurisë të fokusuar në AI

CISCO

Titan i teknologjisë së sipërmarrjes Cisco Systems zbuloi një produkt të ri të arkitekturës së sigurisë që synon të sigurojë qendrat e të dhënave, retë kompjuterike dhe mjedise të tjera IT me ndihmën e AI.

I quajtur HyperShield, produkti përdor AI për të mbrojtur aplikacionet, pajisjet dhe të dhënat nëpër qendrat e të dhënave publike dhe private, retë dhe vendndodhjet fizike, sipas një njoftimi për shtyp të kompanisë. HyperShield ndjek blerjen prej 28 miliardë dollarësh nga kompania të Splunk vitin e kaluar, një kompani e sigurisë kibernetike që konkurron me: DataDog, Elastic, SolarWinds dhe  Dynatrace. Lançimi i tij bazohet gjithashtu në partneritetin e Cisco-s me Nvidia për menaxhimin dhe sigurimin e infrastrukturës së AI. 

Ky është shansi i madh i Cisco-s për të provuar veten si një lojtar serioz i AI në një kohë kur gjigantët e teknologjisë si Microsoft, Google dhe Amazon po shpenzojnë miliarda për t’u bërë udhëheqës në inteligjencën artificiale. 

“Ky nuk është një produkt, por një arkitekturë e re, versioni i parë i diçkaje të re”, është shprehur Jeetu Patel, zëvendëspresident ekzekutiv dhe menaxher i përgjithshëm i sigurisë dhe bashkëpunimit të Cisco-s.

Markat e tjera gjithashtu po lëvizin në një drejtim të ngjashëm. Hewlett Packard Enterprise njoftoi kohët e fundit integrime të reja të modeleve të mëdha të AI  për ndarjen e saj të rrjeteve në Aruba, ndërsa VMWare e Broadcom  lançoi një mjet për të lejuar kompanitë të përdorin produkte gjeneruese të AI në një mënyrë të sigurt për privatësinë.

Si funksionon HyberShield?

HyperShield shërben si një “mburojë për sigurinë”, tha Patel, duke shpjeguar se e merr sigurinë drejtpërdrejt tek gjërat që duhet të sigurohen. Sipas Patel, teknologjia vepron si një “pëlhurë” dhe jo si “gardh”, duke u dhënë punonjësve kibernetikë shikueshmëri më të mirë të dobësive të software-it nëpër aplikacione.

Produkti ka një veçori segmentimi autonom që synon të ndihmojë bizneset të shmangin dobësitë dhe shkeljet. Ai lejon AI-në e Cisco-s të ndajë një rrjet kompjuterik në pjesë më të vogla për të përmirësuar performancën dhe sigurinë. Një veçori tjetër, e quajtur përmirësime vetëkualifikuese, u lejon organizatave të automatizojnë procesin e testimit dhe vendosjes së përmirësimeve.

Patel tha se organizatat që merren me infrastrukturën kritike, të tilla si platformat e naftës, pajisjet e internetit të gjërave (IoT) dhe makinat MRI në spitale, duhet të kenë kujdes të veçantë kur përmirësojnë sistemet e tyre.

Projektuar me AI në mendje

Patel tha se teknologjia HyperShield e Cisco-s ishte projektuar me një botë të re të asistentëve dixhitalë të AI, si ChatGPT, Google Gemini dhe mjete të tjera të avancuara, në mendje.

“Ne po kalojmë nga një botë e mungesës në një botë me bollëk, me asistentë dixhital të AI për gjithçka. Ata asistentë jetojnë në qendrat e të dhënave. Pra, kur merrni parasysh rritjen e kërkesave që kjo vendos në qendrën e të dhënave dhe mënyrën se si ne ndërtojmë për këtë, ekziston nevoja për të riarkitektuar, jo për të ndërtuar më shumë të njëjtat”, tha Patel.

Ai vuri në dukje se një arkitekturë sigurie si HyperShield nuk ishte ndërtuar më parë, sepse shumica e arkitekturave në të gjithë industrinë u krijuan në një kohë kur aplikacionet dhe teknologjitë moderne si AI gjeneruese nuk ekzistonin.

Aktualisht duhen afërsisht katër ditë që një dobësi e rrjetit të zbulohet përpara se të shfrytëzohet, dhe koha e nevojshme për ta rregulluar atë është edhe më e gjatë, mesatarisht 45 ditë, sipas Patel. Ai tha se teknologjitë e reja si AI dhe mësimi i makinerive nevojiten për të identifikuar dhe rregulluar dobësitë që do të kompresohen nga ditë në minuta.

“Më parë duhej të punonit me supozimin se kishte ndodhur një shkelje, dhe se sapo dikush ishte brenda, kishte lëvizje anësore që duhej ta identifikoje përpara se të mund të përgjigjesh. Ne duhet të kalojmë në një pozicion ku mund të parashikojmë dhe të përgjigjemi”, u shpreh ai.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0