NeuBird po ndërton një zgjidhje gjeneruese të AI për mjedise komplekse vendase në cloud - Business Magazine Albania

NeuBird po ndërton një zgjidhje gjeneruese të AI për mjedise komplekse vendase në cloud

cloud

Themeluesit e NeuBird, Goutham Rao dhe Vinod Jayaraman kanë njoftuar një investim prej 22 milionë dollarës për të nxjerrë idenë e tyre e cila konsiston në kombinimin e njohurive të tyre vendase në “cloud” në treg. Është një shumë e madhe për një startup në fazë të hershme, por firma ka të ngjarë të mbështetet në përvojën e mëparshme të themeluesve për të ndërtuar një kompani tjetër të suksesshme.

Rao, CEO, ka deklaruar se ndërsa komuniteti vendas i “cloud” ka bërë një punë të mirë në zgjidhjen e shumë problemeve të vështira, ai ka krijuar nivele në rritje të kompleksitetit gjatë rrugës. 

“Ne kemi bërë një punë të pabesueshme si komunitet gjatë 10 viteve të fundit duke ndërtuar arkitektura vendase të “cloud” me dizajne të orientuara drejt shërbimit. Kjo shtoi shumë shtresa, gjë që është mirë. Kjo është një mënyrë e duhur për të dizajnuar software-e, por kjo erdhi edhe me një kosto të rritjes së telemetrisë”, tha Rao.

Ata arritën në përfundimin se ky nivel të dhënash po e bënte të pamundur për inxhinierët njerëzorë gjetjen, diagnostikimin dhe zgjidhjen e problemeve në shkallë brenda organizatave të mëdha. 

“Ne po shfrytëzojmë modele të mëdha gjuhësore në një mënyrë shumë unike për të qenë në gjendje të analizojmë mijëra e mijëra metrika, sinjalizime, regjistra, gjurmë dhe informacione të konfigurimit të aplikacionit në pak sekonda dhe të jemi në gjendje të diagnostikojmë se cili është shëndeti i mjedisit, zbuloni nëse ka një problem dhe gjeni një zgjidhje”, tha ai.

Kompania në thelb po ndërton një asistent dixhital të besuar për ekipin inxhinierik.

“Pra, është një bashkëpunëtor dixhital që punon së bashku me inxhinierët SRE dhe ITOps, dhe monitoron të gjitha alarmet dhe regjistrat në kërkim të problemeve”, është shprehur Roi.

Qëllimi është të zvogëlohet sasia e kohës që duhet për t’iu përgjigjur dhe zgjidhur një incident nga orë në minuta, dhe ata besojnë se duke përdorur AI gjeneruese për të punuar mbi problemin, ata mund të ndihmojnë kompanitë të arrijnë këtë qëllim. 

“Për shkak se ne po e përdorim këtë në një mënyrë shumë të kontrolluar për një rast përdorimi shumë specifik për mjediset që njohim, ne mund të kontrollojmë rezultatet që dalin nga AI, përsëri përmes një baze të dhënash vektoriale dhe të shohim nëse ka kuptim dhe nëse nuk jemi të kënaqur me të, ne nuk do t’ia rekomandojmë përdoruesit”, shtoi ai.

Klientët mund të lidhen drejtpërdrejt me sistemet e tyre të ndryshme cloud duke futur kredencialet e tyre dhe pa lëvizur të dhënat, NeuBird mund të përdorë aksesin për të kontrolluar kryqëzimin kundrejt informacioneve të tjera të disponueshme për të gjetur një zgjidhje, duke reduktuar vështirësinë e përgjithshme që lidhet me marrjen e të dhënave specifike të kompanisë që modeli të punojë me të. 

NeuBird përdor modele të ndryshme duke përfshirë Llama 2 për të analizuar regjistrat dhe metrikat. Ata po përdorin Mistral për lloje të tjera analizash. Kompania e kthen çdo ndërveprim të gjuhës natyrore në një pyetje SQL, duke i kthyer në thelb të dhënat e pastrukturuara në të dhëna të strukturuara. Ata besojnë se kjo do të rezultojë në saktësi më të madhe. 

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0