Hapet për herë të parë në Shqipëri "Albania Cyber Academy" - Business Magazine Albania

Hapet për herë të parë në Shqipëri “Albania Cyber Academy”


Në kuadër të Javës së Inovacionit, Agjencia Kombëtare për Sigurinë Kompjuterike (ALCIRT) nën kujdesin e veçantë të Ministres për Inovacionin dhe Administratës Publike Znj. Milena Harito, në partneritet me Universitetin e Biznesit dhe Teknologjisë Kosovë dhe Divizionin UBT-CERT organizuan në Tiranë për herë të parë konferencën studentore “Teknologjia që punëson” në ambjentet e Innovation Hub Tirana.

Deri në datën 3 Prill u bë dorëzimi i punimeve, duke patur në fokus temën e Javës së Inovacionit “Teknologjia që punëson”, në ndikimin dhe evoluimin e sulmeve kibernetike në rritjen e vendeve të punës, duke sjellë analiza nga Microsoft, Google, Amazon etj. Punimet e plota u paraqitën deri në datën 24 Prill dhe sot u bë prezantimi i fituesve.

Gjatë konferencës u shpall hapja e “Albania Cyber Academy”, për të apasionuarit pas fushës së kibernetikës. Ndër punimet më të mira u zgjodhën 4 fitues të cilët u pajisën me certifikata si të gjithë pjesëmarrësit dhe përfituan bursa studimi të plota si dhe mundësinë për të qenë të pranishëm në shkollën verore të Pragës, e mundësuar nga NATO, me të gjitha shpenzimet e mbuluara.

Albania Cyber Academy

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0