Google kombinon të gjitha shërbimet e tij cloud në një markë të quajtur ‘Google Cloud’


Google për Punën(Google for Work), Platforma Cloud e Google dhe pjesa tjetër e kompanisë e mbështetur në cloud janë duke marrë një emër të ri. Ato tani janë të kombinuara me pseudonimin “Google Cloud”. Diane Greene bëri njoftimin për këtë në një event të vogël në San Francisko.

Nëse keni qenë duke ndjekur punën e Google, lajmi nuk ka ardhur si një surprizë totale. Informacioni së pari njoftoi se ky ndryshim ishte në proces.

Dhe vetëm për të na ngatërruar, Google gjithashtu është duke riemërtuar ‘Google Apps for Work’, e cila gjithashtu bie nën ombrellën e Google Cloud. Google Apps for Work është tani G Suite.

Google for Work / pseudonimi Google Cloud përfshiu një gamë të gjerë të produkteve, duke përfshirë edhe aplikacionet e themelore si Gmail, Google Docs, Sheets dhe Slides, si dhe Google Maps for Work dhe Google Search for Work. Gjithashtu përfshin edhe platformën Google Cloud Platform, Chromebook, dhe shërbime të lëvizshmërisë të ndërmarrjes Google.

Siç vuri në dukje Greene gjatë lajmërimit të saj mëngjesin e djeshëm, Google së pari konsideroi emrin Google Enterprise dhe e përdorën atë si brenda dhe jashtë për një periudhë kohe. Greene tha se arsyeja për këtë është se kur ajo u bashkua me Google në fillim të këtij viti, konsumatorët e kompanisë ende nuk ishin të sigurtë nëse Google ishte serioz në lidhje me cloud-in, kështu që emri dukej si një përshtatje e mirë. Tani, klientët potencialë e dinë se Google është serioz në lidhje me sipërmarrjen, argumentoi ajo.

Greene tha: “Ne jemi fuqia e plotë e Google në Cloud. Ne jemi Google Cloud. Është unik- një grup i gjerë i teknologjive, zgjidhjeve dhe produkteve”.

 

burimi: techcrunch

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale