Gjumi i parehatshëm gjatë udhëtimeve në dhomat e hotelit? Ja përse!


Udhëtimet e biznesit duken kaq fantastike. Derisa ndodh rregullisht, ato janë. Më pas shumё shpejt kupton se disa dhoma hoteli nuk kanë një aromë të këndshme.

Në disa hotele, mund të dëgjosh njerëzit në derën ngjitur. Shërbimi në dhomë shpeshherë mund të sjellë ushqim të vakët ose fare të ftohtë.

Jastëkët janë shumë të butë ose shumë të ftohtë. Dhoma mund të mos ketë qenë e pastruar mё parё. Dhe më e keqja është kur nuk arrin të të zërë gjumi.

Përfundon duke dërguar emaile, duke patur takime imagjinare ose duke luajtur një video game.

Shkencëtarët tani mendojnë se e kanë përgjigjien.

Kërkimet nga Universiteti Brown sugjerojnë se kur flejmë në një vend të ri, gjysma e trurit tonë nuk mund të pushojë. Ajo e mban ndërgjiegjen tonë në gatishmëri për rreziqe potenciale si fluturim dronësh në dritaren tonë ose njerëz të çuditshëm që trokasin në dhomë duke na ofruar shërbime të dyshimta.

Teknikisht, është një zonë e hemisferës së majtë të trurit e cila nuk “fiket”.

Hemisfera e majtë kontrollon anën e djathtë të trupit tënd. Në këtë kërkim, kur shkencëtarët bënin zhurma në veshin e djathtё tё pjesëmarrësve në studim ndërsa flinin, ata zgjoheshin më shpesh se sa kur bënin zhurma nga veshi i majtë i tyre.

Kërkuesit gjithsesi, pranojnë se nuk i kanë ende të gjitha përgjigjiet. Ata ishin të aftë të masnin fazën e parë të ngadaltë të gjumit.

Çfarë ndodh më pas gjatë natës është ende e panjohur. Mund të ndodhë që hemisfera e djathtë fiket. Mund të ndodhë që të dyja hemisferat të fiken.

Nuk jemi të vetmit që e kemi këtë zonë aktive të trurit që na mban në gatishmëri ndërsa mundohemi të flemë. Gjitarët ujorë gjithashtu e kanë këtë dhe shkencëtarët mendojnë se ata duhet të zgjohen për ajër në mënyrë të rastësishme.

Pavarësisht se ky kërkim është befasues, lind pyetja nëse ka edhe faktorë të tjerë që ndikojnë në gjumin tonë në vende të panjohura. Në fakt, rregullimi i temperaturës së dhomës është shumë e rëndësishme kur vjen fjala për gjumin.

Sigursisht se në disa raste je aq i/ e lodhur sa nuk të intereson se në çfarë lloj hoteli je. Futesh në dhomë, heq rrobat, i lan nëse ke mundësi, i fik të gjitha pasjisjet elektronike dhe bie të flesh.

 

/Publikuar më parë nga Inc.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale