Gjobiten Apple dhe Samsung se ngadalësuan qëllimisht pajisjet e tyre - Business Magazine Albania

Gjobiten Apple dhe Samsung se ngadalësuan qëllimisht pajisjet e tyre


Në Janar, organi italian përgjegjës për monitorimin e konkurrencës midis kompanive nisi dy hetime të veçanta kundër Apple dhe Samsung për të përcaktuar nëse kompanitë ishin duke përdorur qëllimisht përditësimet e softuerëve për të ngadalësuar pajisjet e klientëve. Tani, Autoriteti Garant i Konkurrencës dhe Tregut (AGCM) ka lëshuar një deklaratë duke thënë se të dy kompanitë kanë shkelur disa kode të konsumit dhe ka vendosur gjoba në lidhje me këtë.

AGCM gjobiti Apple me 5 milionë euro (5,7 milionë dollarë) për problemet që kanë ndodhur në modelet e ndryshme të iPhone 6 kur përdoruesit instaluan iOS 10, i cili u zhvillua për iPhone 7. Për shkak se iOS i ri kërkonte më shumë kërkesa për energji ata që e përdorën në iPhone më të vjetër kanë pasur fikje të papritur të pajisjes. Përditësimi nga kompania u lançua pa paralajmëruar konsumatorët se do të krijonte probleme me CPU në pajisjet e tyre me bateritë më të vjetra.

Lexoni: Nuk keni një diplomë universiteti? Kompani si Apple, IBM dhe Google nuk kërkojnë më një të tillë

Apple gjithashtu ka marrë një gjobë të dytë prej 5 milionë eurosh për arsye se nuk po u jep konsumatorëve informacionet e nevojshme për bateritë e pajisjeve të tyre, si p.sh jetëgjatësia mesatare dhe procedurat për mënyrën e ruajtjes dhe zëvendësimit të tyre.

Samsung gjithashtu po merr një gjobë prej 5 milionë eurosh (5.7 milionë dollarë) nga AGCM. Kur Samsung lançoi përditësimin e Android Marshmallow 6.0.1 – të përgatitur për Galaxy Note 7 e ri – ata që e instaluan atë në Note 4 zbuluan se firmware ishte shumë kërkues për telefonin, duke e çuar atë në mosfunksionim në raste të caktuara . Kjo bëri që njerëzit të paguajnë kosto të larta riparimi për të rregulluar telefonin, pasi Note 4 ishte prodhim i vjetër dhe jashtë garancisë.

Ndërsa problemi i Samsung Note 4 / Marshmallow OS nuk ishte aq i publikuar sa drama e ngadalësimit të Apple, ka shumë forume ku njerëzit flasin për problemet që hasën, nga bllokimi i baterive deri te problemet me lidhjen e internetit me shënime si “Note 4 i shkatërruar nga 6.0 .1”. Samsung nuk u tha njerëzve se diçka e tillë mund të ndodhte dhe ndërsa është e paqartë nëse Samsung e dinte ose duhet ta kishte ditur, qeveria italiane beson se ky është një problem dhe kompania nuk i ka informuar klientët e saj.

Lexoni: Si u prit eventi i Apple?

Raporti thotë se vendimet e të dy kompanive për të patur klientë që të instalonin përditësimet në telefonët e tyre të vjetër shkaktuan probleme serioze dhe reduktuan performancën duke përshpejtuar procesin e zëvendësimit të tyre.

burimi: Verge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0