Si u prit eventi i Apple?
Përditësuar së fundmi: 13/09/2018

Si u prit eventi i Apple?

Share
nga Neada Muçaj
Sht 13, 2018

Asnjë produkt i vetëm i teknologjisë nuk ka më shumë ndikim mbi teknologjinë e konsumit sesa iPhone. Pas lançimit të Samsung Galaxy Note 9, kureshtja ishte e madhe për të parë çfarë do të zbulohej në eventin e kompanisë Apple.

Për shumë ishte zhgënjyes, ndërkohë të tjerë ishin entuziastë për të shpenzuar akoma dhe më shumë para në versionet e reja.

Apple ka lançuar dje, në eventin Gather Around, tre modele të reja iPhone, iPhone XS (shqiptohet iPhone 10 S), iPhone XS Max dhe iPhone Xr. Krahas tyre dhe orën e re Apple Watch.

Telefonat ndryshojnë nga parardhësit e tyre nga përmasat, të pajisur me ekrane 5.8 dhe 6.4 inch, dhe një bateri më rezistente. Të dy telefonat janë pothuajse identikë, me përjashtim të madhësisë. Ndërkohë me iPhone X, ata zotërojnë afërsisht të njëjtat karakteristika. Kaq? Një kamerë me e mirë ndoshta? Po çmimi? Flitej se modelet e reja do të kishin një çmim më ekonomik, por në të vërtet iPhone XS kushton 999 dollarë dhe XS Max plot 1149 dollarë për versionin bazë. Ndërsa XR është 250 dollarë më i lirë se XS.

Në tregun e mbipopulluar të smartphone-ëve, përditësimi i tyre me opsione të reja po bëhet i rëndësishëm.

Pjesa më interesante e iPhone-ëve të rinj është përmirësimi i rezistencës ndaj ujit IP68, që do të thotë se telefonat mund të mbijetojnë në 2 metra thellësi deri në 30 minuta. Apple tha se telefonat gjithashtu janë testuar me lëngje të tjera, si kafe, birrë dhe lëng portokalli për t’u siguruar që iPhone-ët e rinj mund t’i mbijetojnë më shumë lagështisë.

Nuk duhet të jesh amerikan për të kuptuar se Apple nuk solli ndonjë risi marramendëse, edhe pse reagimet e tyre kanë qenë të shumta në rrjetet sociale:

E vetmja gjë për të cilën mund t’i kemi zili pronarët e një iPhone X është bateria jetëgjatë. Ata mund ta përdorin telefonin e tyre gjatë gjithë ditës me një karikim të vetëm.

Megjithatë, shihet se shumë njerëz po i ruajnë telefonat e tyre të vjetër. Koha mesatare, për të zëvendësuar një telefon është rritur nga 20 deri në 29 muaj vetëm gjatë vitit të kaluar.

Përtej pritshmërive, modelet e reja kanë filluar të shiten për të gjithë entuziastët e Apple, ndërkohë ju që nuk keni në plan të bleni gjë mos harroni të update-oni paisjet tuaja me sistetemin e ri iOS 12 në 17 Shtator.