Forconi aksesimin në llogaritë Twitter, vidhen 33 milionë emra përdoruesish - Business Magazine Albania

Forconi aksesimin në llogaritë Twitter, vidhen 33 milionë emra përdoruesish


Vjedhja e llogarive të Twitter duket se nuk do të mbarojë edhe për ca kohë.

Disa ditë nga hakimi një numri të llogarive të të famshmëve, duke përfshirë edhe ato të muzikantëve Katy Perry dhe Drake dhe të bashkëthemeluesit të Twitter gjithashtu Evans Williams, 33 milionë emra përdoruesish dhe fjalëkalime Twitter po shiten online.

Sipas LeakedSource, një siti që mbledh database të kredencialeve të vjedhura për një numër website-sh, 32,880,300 kredencialet e Twitter po shiten nga një person i identifikuar me alias Tessa88. Zdnet raportoi se çmimi që Tessa88 po kërkon për të gjithë bazën është 10 bitcoin, ose rreth 5,800 $ në kohën e kërkesës, raporton Mashable.

Çdo rekord konsiston në 1 ose 2 adresa emaili, emra përdoruesish dhe fjalëkalimesh, por ajo që është e çuditshme rreth kësaj rrjedhjeje është se fjalëkalimet nuk janë fare të enkriptuar. Ndërsa ky është një lajm i keq për përdoruesit, kredencialet e tyre janë të disponueshme online, kjo tregon se ato nuk janë siguruar duke hakuar Twitter ose një sit tjetër.

“Shpjegimi për këtë është se dhjetëra milionë njerëzit janë infektuar nga një virus i keq, dhe ky virus ka dërguar të gjithë emrat e përdoruesve dhe fjalëklimet e tyre nga browser si Chrome dhe Firefox tek hakerat nga të gjitha website-t duke përfshirë Twitter,” ka shkruar në një postim në blogun e vet Leakedsource të mërkurën.

Leakedsource lejon këdo të kërkojë nëpërmjet databazës së saj për kredencialet e vjedhura, por këshillohet kujdes, pasi çdo adresë emaili ose çdo informacion tjetër që kërkohet në fushën e kërkimit mund të “korret” për qëllime jo të mira, raporton Mashable. Gjithsesi, ju mund të kontrolloni listën e Leakedsource të fjalëkalimeve më të përdorura zakonisht nga databaza e Twitter, nëse fjalëkalimi yt i ngjan ndonjërës nga lista, duhet ta ndryshosh sa më shpejt që të jetë e mundur.

Oficeri i sigurisë së Twitter Michael Coates cicëroi të Enjten se kompania beson se sistemet e saj nuk janë hakuar. TechCrunch thotë se fjalëkalimet që posedon Leakedsource mund të jenë të vjetër dhe mund të kenë kohë në qarkullim në tregun e zi. Gjithsesi, duhet të siguroheni që t’i keni të sigurta llogaritë e Twitter si për shembull, aktivizimi me 2 hapa të aksesimit në llogari. Klikoni këtu për këshilla për t’u mbrojtur nga hakimi.

 

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0