Facebook prezanton më në fund funksionalitetin e shumëpritur nga të gjithë


Keni dërguar një mesazh në Messenger dhe jeni penduar që e dërguat, atëherë Facebook me funksionalitetin më të ri bën të mundur fshirjen e tij edhe për bashkëbiseduesin.

Gjashtë muaj pasi Facebook pranoi se CEO, Mark Zuckerberg mund të fshijë fshehtas mesazhet e dërguara në biseda private, rrjeti social thuhet se është gati që kjo veçori të bëhet pjesë e aplikacionit të tij Messenger për të gjithë përdoruesit.

Një prototip i funksionit të ‘unsend’ u nxorr nga Jane Wong, e cila ndan screenshotet në Twitter me një mesazh që shpjegon se tani ky funksionalitet është në dispozicion “për të gjithë”.

Lexoni: Facebook përsëri probleme, vidhen të dhënat e 30 milionë përdoruesve

Me anë të këtij opsioni ju mund të fshini mesazhet, duke i larguar në këtë mënyrë edhe nga personi me të cilin ishit duke folur, por ju do të keni mundësinë t’i fshini ato vetëm brenda disa minutave të caktuara, në të kundërt ky funksionalitet nuk do të ketë vlerë.

Aplikacionet e tjera që kanë funksionalitetin e dërgimit të mesazheve, përfshirë Snapchat, WhatsApp dhe Instagram, tashmë u lejojnë përdoruesve të bëjnë ‘unsend’ mesazhet në platformat e tyre.

burimi: Independent

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale