Facebook është duke bërë eksperimente për të krijuar një pajisje që lexon mendjen tuaj


Në vitin 2017, Facebook njoftoi se po punonte në një projekt që do t’i mundësonte përdoruesve të shkruajnë thjesht duke i menduar fjalët. Dhe sot, kompania zbuloi për herë të parë se sa larg është në përpjekjen e saj për ta bërë një pajisje të tillë realitet.

“Imagjinoni një botë ku të gjitha njohuritë dhe dobitë që i kemi nga telefonat e mençur, të ishin menjëherë të arritshme pa i përdorur duart,” thuhet në një blog nga Facebook. “Atje ku mund të lidhesh me të tjerët në një mënyrë kuptimplote, pavarësisht nga shpërqendrimet e jashtme, kufizimet gjeografike dhe madje edhe aftësitë apo kufizimet fizike.”

Facebook thotë se po bashkëpunon me studiues të Universitetit të Kalifornisë në San Francisko për të ndërtuar një pajisje që mund t’i ndihmojë pacientët me dëmtime neurologjike të flasin përsëri duke analizuar aktivitetin e tyre të trurit në kohë reale.

një artikull të botuar në revistën Nature Communications, ekipi i studiuesve tregoi për përparimin e tyre të fundit në një pajisje të tillë.

Në eksperimentet e tyre, ata u bënë një pyetje pjesëmarrësve dhe i udhëzuan ata që të përgjigjen me zë të lartë. Duke ekzaminuar leximet nga monitorët me densitet të lartë – elektroda që implantohen në mënyrë kirurgjike direkt në sipërfaqen e trurit – ata mund ta kuptonin përgjigjen me një saktësi “deri në 61%” vetëm duke shikuar sinjalet e trurit.

Studiuesit pohojnë se rezultatet e tyre “demonstrojnë deshifrim të fjalëve në kohë reale në një mjedis interaktiv, i cili ka dobi të rëndësishme për pacientët që nuk janë në gjendje të komunikojnë”.

Gjithsesi, Facebook nuk mund të futet në mendjen tuaj. Që diçka e tillë të funksionojë duhen akoma shumë vite, në mos dekada.

Dhe gjithashtu, ky eksperiment të shtyn të bësh pyetje rreth cenimit të privatësisë së njerëzve. Mendimet tona janë një nga parajsat e vetme të sigurta që ende nuk janë shfrytëzuar nga kompanitë e mëdha të teknologjisë.

“Për mua truri është vendi i sigurt për lirinë e mendimit, për fantazitë dhe për vetëmohimin”, tha Nita Farahany, profesoreshë në Universitetin Duke, e specializuar në neuro-etikë, për MIT Technology Review. “Privatësia jonë është duke u cenuar aq shumë dhe ende ka mbetur e pambrojtur.”

Futurist

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale