Facebook dhe Twitter nuk ftohen në samitin e ardhshëm të mediave sociale në Shtëpinë e Bardhë » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 09/07/2019

Facebook dhe Twitter nuk ftohen në samitin e ardhshëm të mediave sociale në Shtëpinë e Bardhë

Share
nga Anerola Torollari
Kor 09, 2019
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Shtëpia e Bardhë ka planifikuar një takim në lidhje me mediat sociale ditën e Enjte, por dy nga kompanitë më të mëdha të mediave sociale amerikane duket se nuk do të jenë të pranishme.

As Facebook as Twitter nuk u ftuan, sipas një raporti të CNN të dielën që përmendi njerëz të njohur me këtë çështje. Përfaqësuesit e Facebook konfirmuan se nuk ishin të ftuar, por nuk ofruan detaje të tjera.

Presidenti Donald Trump ka kritikuar vazhdimisht gjigantët e mediave sociale si Twitter dhe Facebook. Ai akuzon kompanitë se janë paragjykuese ndaj republikanëve dhe ka akuzuar në mënyrë të veçantë Twitter se ka ndaluar njerëzit që ta ndjekin atë.

Lexoni: Miliarderi Bernie Marcus dhuron pasurinë e tij për bamirësi si dhe për presidentin Trump

“Unë do ua them, ata e bëjnë shumë të vështirë që njerëzit të bashkohen me mua në Twitter dhe ata e bëjnë akoma më të vështirë për mua që të nxjerr mesazhe. Është e pabesueshme,” tha ai në një intervistë në Qershor me Fox Business Network. Twitter ka mohuar se çdo ndryshim në numrin e ndjekësit të Trump është për shkak të njëanshmërisë politike, duke thënë se ndjekësit mund të bien pasi hiqen llogaritë e rreme ose të automatizuara.

Shtëpia e Bardhë ende duhet të njoftojë se cilat kompani apo njerëz pritet të marrin pjesë në samitin e mediave sociale, të cilin CNN tha se ishte faturuar si një vend për të diskutuar “mundësitë dhe sfidat e mjedisit online sot”.

Megjithatë, Washington Post njoftoi javën e kaluar se një grusht kritikësh konservatorë ishin ftuar duke përfshirë themeluesin e Turning Point USA, Charlie Kirk dhe PragerU jofitimprurëse, që prodhon video në YouTube me një perspektivë konservatore.

Përfaqësuesit e Twitter nuk pranuan të komentojnë mbi raportin dhe Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

burimi: BusinessInsider