Elon Musk thotë se arsyetimi i Mark Zuckerberg për inteligjencën artificiale është "i limituar" - Business Magazine Albania

Elon Musk thotë se arsyetimi i Mark Zuckerberg për inteligjencën artificiale është “i limituar”


Mark Zuckerberg komentoi mbi inteligjencën artificiale, duke thënë se njerëzit që paralajmërojnë për “skenarët e fundit të botës” në lidhje me IA janë “shumë të papërgjegjshëm”.

Kjo nuk u prit mirë nga Elon Musk, i cili komentoi i revoltuar në Twitter, duke thënë se botëkuptimi i Zuckerberg për këtë temë është “i kufizuar”.

Lexoni: Mark Zuckerberg, i inatosur me Elon Musk për shpërthimin e raketës

CEO i Facebook e bëri komentin gjatë një interviste të hapur në Facebook Live me përdoruesit ditën e Hënë; pyetja të cilës ai po i përgjigjej në të vërtetë përmendi Musk.

Qëndrimi i Musk-ut për rreziqet e IA është i dokumentuar mirë. Drejtori ekzekutiv i kompanisë Tesla, SpaceX dhe Neuralink (ndër të tjera) tha në shumë raste se njerëzimi duhet të jetë i shqetësuar për IA.

Ai bëri thirrje për sistemin e IA dhe madje e quajti atë “rrezikun më të madh me të cilin po përballemi ne si qytetërim“.

Zuckerberg, i cili gjithashtu njeh disa gjëra rreth IA, ka një qëndrim të ndryshëm. Në Facebook Live, ai tha se është “optimist” për përparimin e inteligjencës artificiale.

Unë mendoj se njerëzit që përpiqen për të hedhur në erë këto skenare të fundit të botës – thjesht nuk i kuptoj pse e bëjnë këtë. Mendoj se është vërtet negative dhe shumë e papërgjegjshme“, tha Zuckerberg.

“Në pesë apo dhjetë vitet e ardhshme, IA do të japë shumë përmirësime në jetën tonë. Nëse po debatoni kundër IA, atëherë jeni duke argumentuar kundër makinave më të sigurta që nuk do të kenë aksidente dhe po argumentoni se nuk jeni në gjendje të diagnostikoni më mirë njerëzit kur janë të sëmurë.”

Përgjigja e Musk-ut ishte mjaft e pavlerë, por shpejt e kuptoi se kjo nuk mund të qëndrojë vetëm me atë postim.

Musk vazhdoi duke theksuar se IA është duke u përmirësuar me një “normë të dyfishtë eksponenciale”, me të cilën ai thotë se “hardware dhe software IA janë të dyja duke u përmirësuar”.

Së fundi, Musku tha në mënyrë misterioze se një “film mbi këtë temë po vjen së shpejti”.

Lexoni: A duhet të konsiderohet inteligjenca artificiale një rrezik?

Inteligjenca artificiale është një nga hapësirat më të nxehta në teknologjinë e sotme, të gjitha kompanitë më të mëdha të teknologjisë po përpiqen të përdorin atë në një farë mënyre, qoftë për të ndërtuar ndihmës dixhital të përsosur ose për të mësuar një makinë se si të ngitet vetë.

Është e vështirë të thuhet se sa thellë Musk apo Zuckerberg janë të përfshirë në projektet e IA, por është e sigurtë të supozohet se ata të dy e dinë se për çka po flasin.

Kush ka të drejtë? Është e pamundur të thuhet, por Musk ka një avantazh në diskutim. Nëse një ushtri e robotëve të ligë na bën skllevër në dy vjet, ai mund të pretendojë fitoren. Dhe nëse nuk ndodh, ai gjithmonë mund të thotë se IA ka nevojë vetëm për më shumë kohë.

burimi: Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0