Elon Musk thotë se arsyetimi i Mark Zuckerberg për inteligjencën artificiale është "i limituar" - Business Magazine Albania

Elon Musk thotë se arsyetimi i Mark Zuckerberg për inteligjencën artificiale është “i limituar”


Mark Zuckerberg komentoi mbi inteligjencën artificiale, duke thënë se njerëzit që paralajmërojnë për “skenarët e fundit të botës” në lidhje me IA janë “shumë të papërgjegjshëm”.

Kjo nuk u prit mirë nga Elon Musk, i cili komentoi i revoltuar në Twitter, duke thënë se botëkuptimi i Zuckerberg për këtë temë është “i kufizuar”.

Lexoni: Mark Zuckerberg, i inatosur me Elon Musk për shpërthimin e raketës

CEO i Facebook e bëri komentin gjatë një interviste të hapur në Facebook Live me përdoruesit ditën e Hënë; pyetja të cilës ai po i përgjigjej në të vërtetë përmendi Musk.

Qëndrimi i Musk-ut për rreziqet e IA është i dokumentuar mirë. Drejtori ekzekutiv i kompanisë Tesla, SpaceX dhe Neuralink (ndër të tjera) tha në shumë raste se njerëzimi duhet të jetë i shqetësuar për IA.

Ai bëri thirrje për sistemin e IA dhe madje e quajti atë “rrezikun më të madh me të cilin po përballemi ne si qytetërim“.

Zuckerberg, i cili gjithashtu njeh disa gjëra rreth IA, ka një qëndrim të ndryshëm. Në Facebook Live, ai tha se është “optimist” për përparimin e inteligjencës artificiale.

Unë mendoj se njerëzit që përpiqen për të hedhur në erë këto skenare të fundit të botës – thjesht nuk i kuptoj pse e bëjnë këtë. Mendoj se është vërtet negative dhe shumë e papërgjegjshme“, tha Zuckerberg.

“Në pesë apo dhjetë vitet e ardhshme, IA do të japë shumë përmirësime në jetën tonë. Nëse po debatoni kundër IA, atëherë jeni duke argumentuar kundër makinave më të sigurta që nuk do të kenë aksidente dhe po argumentoni se nuk jeni në gjendje të diagnostikoni më mirë njerëzit kur janë të sëmurë.”

Përgjigja e Musk-ut ishte mjaft e pavlerë, por shpejt e kuptoi se kjo nuk mund të qëndrojë vetëm me atë postim.

Musk vazhdoi duke theksuar se IA është duke u përmirësuar me një “normë të dyfishtë eksponenciale”, me të cilën ai thotë se “hardware dhe software IA janë të dyja duke u përmirësuar”.

Së fundi, Musku tha në mënyrë misterioze se një “film mbi këtë temë po vjen së shpejti”.

Lexoni: A duhet të konsiderohet inteligjenca artificiale një rrezik?

Inteligjenca artificiale është një nga hapësirat më të nxehta në teknologjinë e sotme, të gjitha kompanitë më të mëdha të teknologjisë po përpiqen të përdorin atë në një farë mënyre, qoftë për të ndërtuar ndihmës dixhital të përsosur ose për të mësuar një makinë se si të ngitet vetë.

Është e vështirë të thuhet se sa thellë Musk apo Zuckerberg janë të përfshirë në projektet e IA, por është e sigurtë të supozohet se ata të dy e dinë se për çka po flasin.

Kush ka të drejtë? Është e pamundur të thuhet, por Musk ka një avantazh në diskutim. Nëse një ushtri e robotëve të ligë na bën skllevër në dy vjet, ai mund të pretendojë fitoren. Dhe nëse nuk ndodh, ai gjithmonë mund të thotë se IA ka nevojë vetëm për më shumë kohë.

burimi: Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0