Elon Musk dështon vazhdimisht, por ja si e kthen ai dështimin në sukses

Elon Musk dështon vazhdimisht, por ja si e kthen ai dështimin në sukses


Elon Musk lançon raketa, zotëron makina elektrike dhe njëkohësisht përpiqet të kolonizojë Marsin. Si i tillë, ai nuk është i huaj me humbjet e afateve dhe pengesat. Ja se si themeluesi i Tesla dhe SpaceX merr në zotërim dështimet e tij dhe mëson prej tyre.

  1. Mësoni si të bëni me pak

“Arsyeja që përfundova të isha inxhinieri apo projektuesi kryesor nuk ishte për shkak se e doja këtë, por për shkak se nuk mund të merrja askënd tjetër. Askush nuk do të bashkohej. Kështu që përfundova duke u bërë i tillë,” tha Musk për ditët e para të SpaceX në një fjalim të vitit 2017 në Australi.

Lexoni: Cili është sekreti i liderëve të suksesshëm?

  1. Mos i hiqni sytë nga qëllimi

“Herën e parë që mora një javë pushim, raketa Orbital Sciences shpërtheu …,” tha Musk gjatë një interviste televizive më 27 Shtator të vitit 2015. “Mësova që të mos merrja më një javë pushim.”

  1. Hera e pestë është një mrekulli (të paktën për lançimin e Falcon I)

“Ka një ide pa kuptim që dështimi nuk është një opsion në NASA. Dështimi është një opsion këtu. Nëse gjërat nuk po dështojnë, ju nuk jeni mjaft inovativë,” tha Musk në një intervistë të vitit 2005 me Fast Company.

  1. Kujdes nga arroganca

“Gabimi që kemi bërë me Modelin X është se ne vendosëm menjëherë shumë gjëra të mëdha në një produkt. Në retrospektivë, do të kishte qenë një vendim më i mirë për të bërë më pak gjëra …” u tha Musk investitorëve më 10 Shkurt të 2016.” Unë mendoj se ekziston pak arroganca me X.”

  1. Vendosni pritshmëri

Ekziston një “shans vërtetë i mirë që Falcon Heavy nuk është në orbitë, por unë do ta konsideroj edhe këtë si një fitore, të jem i sinqertë,” tha Musk në një konferencë korrikun e vitit 2017. Raketa u lançua me sukses në Shkurt.

  1. Nëse doni diçka të bërë mirë, bëjeni vetë

Një furnizues i baterisë bëri një gabim, duke vonuar dërgimin e Model 3 të Tesla. “Ne kishim për të rishkruar të gjitha programet nga zeroja … Kjo më bëri që të shpenzoja shumë netë në Gigafactory që të punoja për të,” u tha Musk investitorëve Tetorin e kaluar.

Lexoni: Elon Musk fshin faqet e tij nga Facebook pas lëvizjes #deletefacebook

  1. Nëse gjithçka tjetër dështon, thjesht pranoni që nuk jeni një person deadline-i

“… Ne po ndërtojmë anijen e parë për në Mars apo anijen e parë ndërplanetare dhe mendoj se do të mund të bëjmë udhëtime dhe fluturime të shkurtra nga gjysma e parë e vitit të ardhshëm,” tha Musk në SXSW më 11 mars 2018. Ai shpejt shtoi, “Edhe pse ndonjëherë, afatet e mia kohore janë pak, epo ju e dini tashmë…”

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0