Cili është sekreti i liderëve të suksesshëm?


 “Kontributi më i madh i një lideri është që të krijojë liderë të tjerë.” – Simon Sinek

Askush nuk mund të jetë një udhëheqës nëse nuk u beson punonjësve të tij.

Nëse nuk ka besim, nuk ka udhëheqje – është kaq e thjeshtë.

“Unë punësova një grua të re një herë. Ajo ishte shumë energjike, por nuk kishte eksperiencë të mëparshme, vetëm një diplomë universitare. Askush tjetër nuk donte ta punësonte. Madje duhej ta bindja që të merrte një ofertë më të lartë se ajo që kërkoi.

Lexoni: Punonjësit besnikë punojnë shumë, por nuk heqin dorë nga prioritetet e tyre

Vendosa t’i jepja një shans.

Ajo tani drejton të gjithë funksionin e menaxhimit të produktit në një publikues të madh në internet.

Unë kam një formulë të thjeshtë të 5 T-ve për suksesin e saj:

Besimi (Trust ) + Talenti + Trajnimi + Qëndrueshmëria (Tenacity) + Mendësia (Thoughtfulness) = Triumf

Ajo kishte talent, qëndrueshmëri, mendësi.

Gjithçka që më duhej të bëja ishte të bëja pjesën time: T’i besoja asaj dhe ta trajnoja.” tregon Oleg Vishnepolsky, CTO Global pranë DailyMail Online dhe Metro.Co.Uk.

“Kur u tregojmë njerëzve se çfarë të bëjmë, ne marrim punëtorë. Nëse i besojmë njerëzve të bëjnë punën e tyre, ne marrim udhëheqës.” Simon Sinek

Liderët nuk udhëhiqen nga autoriteti.

Ata udhëhiqen nga besimi, trajnimi dhe fuqizimi i të tjerëve.

/LinkedIn

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale