Cili është sekreti i liderëve të suksesshëm?

Cili është sekreti i liderëve të suksesshëm?


 “Kontributi më i madh i një lideri është që të krijojë liderë të tjerë.” – Simon Sinek

Askush nuk mund të jetë një udhëheqës nëse nuk u beson punonjësve të tij.

Nëse nuk ka besim, nuk ka udhëheqje – është kaq e thjeshtë.

“Unë punësova një grua të re një herë. Ajo ishte shumë energjike, por nuk kishte eksperiencë të mëparshme, vetëm një diplomë universitare. Askush tjetër nuk donte ta punësonte. Madje duhej ta bindja që të merrte një ofertë më të lartë se ajo që kërkoi.

Lexoni: Punonjësit besnikë punojnë shumë, por nuk heqin dorë nga prioritetet e tyre

Vendosa t’i jepja një shans.

Ajo tani drejton të gjithë funksionin e menaxhimit të produktit në një publikues të madh në internet.

Unë kam një formulë të thjeshtë të 5 T-ve për suksesin e saj:

Besimi (Trust ) + Talenti + Trajnimi + Qëndrueshmëria (Tenacity) + Mendësia (Thoughtfulness) = Triumf

Ajo kishte talent, qëndrueshmëri, mendësi.

Gjithçka që më duhej të bëja ishte të bëja pjesën time: T’i besoja asaj dhe ta trajnoja.” tregon Oleg Vishnepolsky, CTO Global pranë DailyMail Online dhe Metro.Co.Uk.

“Kur u tregojmë njerëzve se çfarë të bëjmë, ne marrim punëtorë. Nëse i besojmë njerëzve të bëjnë punën e tyre, ne marrim udhëheqës.” Simon Sinek

Liderët nuk udhëhiqen nga autoriteti.

Ata udhëhiqen nga besimi, trajnimi dhe fuqizimi i të tjerëve.

/LinkedIn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0