Punonjësit besnikë punojnë shumë, por nuk heqin dorë nga prioritetet e tyre - Business Magazine Albania

Punonjësit besnikë punojnë shumë, por nuk heqin dorë nga prioritetet e tyre


“Ju nuk mund të bëni një punë të mirë, nëse kjo punë është gjithçka që ju bëni.” Peter Drucker

Ndërsa ju i detyroheni shefit tuaj përpjekjet tuaja më të mira, përkushtimin, përqendrimin, ndershmërinë dhe integritetin tuaj ka dhe gjëra të tjera, të cilat nuk i detyroheni:

Ju nuk i detyroheni shefit tuaj:

  • Shëndetin tuaj
  • Qetësinë tuaj
  • Marrëdhëniet tuaja
  • Familjen tuaj

Në këtë artikull Business Magazine ju sjell dy shembuj të treguar nga Oleg Vishnepolsky, CTO Global pranë DailyMail Online dhe Metro.Co.Uk.

“Isha duke punuar me orë të gjata dhe duke u copëtuar për atë punë. Po lija mënjanë konferencat shkollore të vajzës sime dhe lojërat e futbollit të djalit tim. Shefi më shtonte shumë stres në punën time dhe në fund u sëmura. Në vend të mbështetjes dhe ndjeshmërisë shefi, më pushoi.

Më vjen mirë që kjo ka ndodhur. Ndërsa isha jashtë punës dhe në shtëpi me fëmijët e mi, kisha një shans për të rivlerësuar atë që është me të vërtetë e rëndësishme për mua në jetën time.”

Dhe një histori tjetër:

“Bëra një aksident ndërsa isha duke ngarë makinën. Çdo gjë po shkonte shumë mirë deri në ato momente. Një familje e mrekullueshme, një punë e shkëlqyer, 2 fëmijë të bukur dhe pastaj erdhi ky aksident që më dëmtoi qafën dhe shtyllën kurrizore.

Shefja ime luajti një rol të madh në rimëkëmbjen time, ndjeshmëria dhe mbështetja e saj ishte shumë e rëndësishme për mua. Jo vetëm që më dha ditë pushimi dhe mundësinë për të punuar nga shtëpia, ajo shkoi përtej kësaj – më mori miratimin për terapi fizike dhe madje më ndihmoi të lidhja marrëveshje me kompaninë e sigurimeve. Më e rëndësishme për mua ishte shqetësimi i saj i vërtetë për mirëqenien time.

Unë u shërova plotësisht. Duhet të them se i detyrohem për qetësinë që më dha dhe mundësinë për t’u shëruar sa më parë.

Është e panevojshme ta them, besnikëria ime ndaj saj është e përjetshme, kështu është edhe mirënjohja ime.

A nuk dëshironi që të gjithë shefat të ishin si ajo?”

Për të qenë një udhëheqës i mirë, para së gjithash, duhet të jeni një person i mirë.

/Publikuar në LinkedIn nga Oleg Vishnepolsky

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0