Edon Fishekqiu, sipërmarrësi i ri që udhëheq shumë startup-e inovative


Pasi e mbaroi shkollën e mesme në Prizren, Edoni fitoi një bursë në Istanbul Commerce University në Turqi. Ai rrëfen për BusinessMag se kur shkoi në Turqi, – në fillim nuk mund të përshtatej me ambientin atje, pasi që plan-programi i universitetit është mbështetur më shumë në teori dhe studentët nuk kanë pasur mundësi që ta zbatojnë në praktikë atë që e kanë mësuar.

Edoni ndihej si i stagnuar dhe filloi të mendonte për alternativa të tjera.

Ai u kthye në Kosovë dhe filloi studimet në Universitetin e Biznesit dhe Teknologjisë (UBT) në Prishtinë, ku paralelisht me studimet filloi të planifikonte edhe karrierën e tij.

Meqë UBT ia mundësonte që t’i frekuentonte ligjëratat në mbrëmje, Edoni filloi ti kushtonte edhe më shumë rëndësi karrierës dhe t’i hulumtonte institucionet që ofronin punë praktike.

Në vitin 2011, bankat dhe institucionet financiare kanë qenë më atraktive për praktikantët, kështu që ai filloi praktikën në Agjencinë Tatimore të Kosovës (ATK).

Pasi e përfundoi praktikën në ATK, ai filloi punën në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në Departamentin e Financave. Aty Edoni përfitoi një eksperiencë të mirë dhe e zhvilloi veten si ekonomist.

Në vitin e dytë të kolegjit ai u punësua në Ministrinë e Punëve të Jashtme si praktikant dhe Asistent i Drejtorit Ekzekutiv.

Pas kësaj eksperience, ai u bë pjesë e kompanisë Interex si Specialist i Marketingut dhe Menaxher i Projekteve.

Në vitin 2016, bashkë me kolegun e tij Bujar Kaqamakun, ai themeloi kompaninë True Choice, e cila ka një qasje të ndryshme nga kompanitë tjera dhe do të ketë shumë startup-e në zinxhirin e saj.

Kompania True Choice pretendon që deri në vitin 2024 të lançojë katër projekte inovative. Njëra prej tyre është Autopjesë-ks, e cila e ndihmon klientin të gjejë përmes internetit pjesën që i duhet për automjetin dhe lokacionin e një dyqani të autopjesëve.

Kompania True Choice pretendon që deri në vitin 2024 të lançojë katër projekte inovative. Ekipit të True Choice tani i është bashkangjitur edhe një inxhinier i ri që punon në kompaninë NASA, Xhafer Rama.

Krahas platformës Autojesë-ks, Edoni me ekipin e tij pritet të lançojë edhe startup-in autovegla, një platformë inovative për shit-blerjen online të veglave të ndryshme.

Edoni ndjehet shumë fatlum dhe falënderues për të gjitha të mirat që i gëzon në jetën dhe karrierën e tij. Ai thotë se ka arritur deri këtu falë mbështetjes nga mentorët e tij.

Mesazhi i tij për të rinjtë shqiptarë është që të punojnë sa të munden, të lexojnë dhe të hulumtojnë më shumë, si dhe të inkuadrojnë më shumë optimizëm në jetën e tyre.

“Hulumtimi dhe evidentimi të mundëson zgjidhjen e çdo problemi”, u shpreh ai për BusinessMag.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale