Cili është sekreti i suksesit në Silicon Valley?


Profesionistë, sipërmarrës dhe studentë nga e gjithë bota shkojnë në “Silicon Valley” për të mësuar sekretet e suksesit të kompanive teknologjike amerikane. Korrespondenti i shërbimit indonezian të Zërit të Amerikës Vina Mubtadi tregon se si të ndjekim shembullin e tyre.

Prej kohësh, Silicon Valley dhe zona e gjirit të San Franciskos njihen si drejtuesit e teknologjisë dhe inovacionit. Të gjithë gjigandët e teknologjisë e kanë bazën aty, ndërsa kompani të reja vazhdojnë të lulëzojnë.

“Silicon Valley është meka e teknologjisë. Këtu janë përqendruar mendjet më të ndritura.”

Mohammad Ibrahim është përfaqësues i Shteteve të Bashkuara i një organizate të quajtur “Leaders”.

Ai fton startup-et nga territoret palestineze për një program specializimi një mujor me ekspertë të Silicon Valley.

“Japim trajnime për rritjen, shkallëzimin e procesit, strategjinë e marketingut, shitjet dhe zhvillimin. Nëse kanë nevojë për të grumbulluar kapital, ne i vëmë në kontakt me investitorët.”

Mundësi të tilla trajnimi ofrohen gjithashtu nga firma Google përmes programit të saj “Launchpad Accelerator”.

Programi përfshin 50 mijë $ financim dhe dy javë trajnim. Ai është i hapur për kompani fillestare nga Amerika Latine dhe Azia.

“Po sjellim mentorët më të mirë që mund të ketë sot Silicon Valley dhe po përpiqemi të zgjidhim sfida të ngjashme. Ishte një kompani nga India që kishte sfida të ngjashme me ato që përballej kompania Airbnb. Përmes kësaj eksperience ne krijojmë vlera ose sjellim vlera që do të ishte e vështirë t’i jepnim në zona të tjera.”

Google thotë se po kërkon të përfshijë më shumë vende dhe rajone në të ardhmen.

Por për ata që janë ende në shkolla dhe nuk kanë filluar ende kompanitë e tyre, ka një mënyrë tjetër për të provuar Silicon Valley. Kompani të ndryshme teknologjike si Mozilla ofrojnë tre muaj praktikë të paguar në verë.

“Këtu në Mozilla, ne kërkojmë më të mirët dhe më të zgjuarit, por përqëndrohemi gjithashtu tek diversiteti dhe gjithpërfshirja. Meqë jemi një kompani ndërkombëtare, punësojmë praktikantë nga e gjithë bota. Punësojmë në pozicione teknike dhe jo-teknike, pra kemi një seri pozicionesh ku ata mund të aplikojnë.”

Praktikantët në Silicon Valley mund të marrin një pagesë prej 5 mijë dollarësh në muaj, përfitime dhe eksperiencë të çmuar – diçka që të gjithë e dëshirojnë.

burimi: voanews.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale