Mendoni se shefi juaj është i frikshëm? Do të ndryshoni mendim kur të shihni email-et që këta CEO i kanë dërguar punonjësve të tyre - Business Magazine Albania

Mendoni se shefi juaj është i frikshëm? Do të ndryshoni mendim kur të shihni email-et që këta CEO i kanë dërguar punonjësve të tyre

Mendoni se shefi juaj është i frikshëm? Do të ndryshoni mendim kur të shihni email-et që këta CEO i kanë dërguar punonjësve të tyre

Le të jemi të sinqertë. Të gjithë kemi pasur një shef (ose dy) që na kanë frikësuar. Është një ngjarje që ndodh për të gjithë, por mund të jetë ende alarmuese për ata që nuk janë përballur me të më parë. Punonjësit në Meta, për shembull, mund të ndihen të frikësuar nga shefi i tyre pas publikimit të disa email-eve të Mark Zuckerberg që janë bërë virale. “Duhet ta kuptoni si ta bëni këtë,” shkroi CEO-ja për një punonjës në vitin 2016, sipas dokumenteve të publikuara nga një gjykatë në Kaliforni. Ja disa herë të tjera kur drejtuesit në sektorin e teknologjisë me siguri u kanë dhënë drithërima punonjësve të tyre përmes email-it.

Mark Zuckerberg

Le të fillojmë me një tjetër nga Zuckerberg. Ai ka pasur disa të tillë. Në vitin 2010, ai i dërgoi punonjësve një email me subjektin “Jepni dorëheqjen” pasi informacione të pasakta rreth produkteve të Facebook u zbuluan për shtypin. “Po kërkoj që kushdo që ka zbuluar këtë të dorëhiqet menjëherë,” raportoi The New York Post. “Nëse besoni se është ndonjëherë e përshtatshme të zbuloni informacione të brendshme, duhet të largoheni. Nëse nuk dorëhiqeni, ne me shumë gjasa do të zbulojmë kush jeni gjithsesi.”

Lexo edhe:Shefi i WhatsApp në grindje online me Elon Musk

Elon Musk

Elon Musk është pak më i drejtëpërdrejtë. Ndërsa shumë drejtues përpiqeshin të rikthenin punonjësit e tyre në zyrë pas pandemisë COVID-19, Musk dha udhëzime më të drejtpërdrejta për punëtorët e Tesla. “Kushdo që dëshiron të punojë në distancë duhet të jetë në zyrë për një minimum (dhe unë them minimum) prej 40 orë në javë ose të largohet nga Tesla. Kjo është më pak se ajo që kërkojmë nga punonjësit e fabrikës,” shkroi Musk në një email në vitin 2022, sipas CNN. “Nëse nuk paraqiteni, do të supozojmë se jeni dorëhequr.”

Jeff Bezos

Kur themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i Amazon, Jeff Bezos, ishte CEO, ai përdorte një pikëpyetje për të shprehur se nuk ishte i kënaqur me ekipin e tij. Ai tha në vitin 2018 se ai e përdorte këtë taktikë kur merrte email-e nga klientë të pakënaqur. “Shoh shumicën e atyre email-eve. I shoh, dhe i dërgoj tek ekzekutivët përgjegjës për zonën me një pikëpyetje,” tha Bezos, duke shtuar se ishte një formë e shkurtër për, “Mund ta shikoni këtë? Pse po ndodh kjo?”

Tim Cook

Tim Cook, CEO-ja i Apple, gjithashtu ka marrë një ton të mprehtë me punonjësit, email-et e zbuluara në vitin 2021 tregojnë. Cook i qortoi punonjësit e tij përmes email-it pasi përmbajtjet e një takimi të brendshëm u zbuluan për shtypin, raportoi The Verge. “Siç e dini, ne nuk tolerojmë zbulimet e informacioneve konfidenciale,” shkroi Cook pas incidentit. “E dimë që zbuluesit përbëjnë një numër të vogël njerëzish. Gjithashtu e dimë që njerëzit që zbulojnë informacione konfidenciale nuk i përkasin këtu.”

Bob Iger

Ndërsa ndoshta nuk është aq i ashpër sa të tjerët, CEO-ja i Disney, Bob Iger, ka dhënë lajme brutale për punonjësit përmes email-it. Në fillim të vitit 2023, Iger njoftoi stafin e tij përmes email-it se kompania po eliminonte 7,000 vende pune, duke u thënë punonjësve se do të njoftoheshin nëse po largoheshin “gjatë katër ditëve të ardhshme.” Ai shtoi se do të ketë shkurtim shtesë të “disa mijëra punonjësve” në muajt në vijim. Lajm i vështirë apo jo?

entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0