Airbus UK do të ndërtojë satelit për të monitoruar stuhitë e diellit - Business Magazine Albania

Airbus UK do të ndërtojë satelit për të monitoruar stuhitë e diellit

Airbus UK

Inxhinierët britanikë do të udhëheqin zhvillimin e një sateliti të ri për të monitoruar Diellin për shpërthimet energjetike që ai dërgon drejt Tokës. Njoftimi i Vigil, siç do të njihet anija kozmike, vjen pas stuhisë së madhe diellore që goditi planetin në fillim të këtij muaji.

Ngjarja, më e madhja në 20 vjet, prodhoi drita të ndritshme aurale në qiejt anembanë botës. Airbus UK do të montojë Vigil dhe do ta bëjë gati për nisje në 2031.

Është një mision i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA). Kontrata industriale prej 340 milion € (290 milion £) për të inicuar ndërtimin u nënshkrua në një këshill hapësinor të ESA dhe Bashkimit Evropian që po mbahet në Bruksel. Vigjilja do të dërgohet në një pozicion vëzhgimi rreth 150 milionë km (93 milionë milje) nga Toka, në mënyrë që të mund të shikojë më lehtë hendekun midis planetit tonë dhe Diellit.

Në këtë mënyrë do të ketë një perspektivë unike për:

  • ndezjet diellore – ndezjet intensive të rrezatimit që udhëtojnë me shpejtësinë e dritës dhe mund të degradojnë sistemet e komunikimit dhe navigimit
  • nxjerrjet e masës koronale (CME) – rritje të grimcave të ngarkuara, të ndërthurura me fusha magnetike, që mund të dëmtojnë infrastrukturën, siç janë rrjetet e energjisë

 

Drita aurale

 

Sot, pothuajse i gjithë informacioni për këtë “mot hapësinor” vjen nga satelitët që shikojnë Diellin ballë për ballë.

Nga pikëpamja e tij e veçantë, Vigil do të jetë në gjendje të shohë rajone potencialisht problematike në sipërfaqen rrotulluese diellore përpara se ato të dalin në pamjen e Tokës.

“Ne do t’i japim vetes tre deri në katër ditë paralajmërim shtesë,” tha Dr Mark Gibbs, kreu i parashikimit të motit hapësinor në Zyrën Met në Mbretërinë e Bashkuar.

“Dhe nuk është vetëm njoftimi shtesë. Ai na jep atë periudhë më të gjatë për të gjurmuar rajonet aktive, për të parë se si po zhvillohen saktësisht, gjë që duhet të rrisë besimin tonë në parashikimin e aftësisë së tyre për të prodhuar ndezje diellore dhe nxjerrje masive koronale,” shtoi ai.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0