Çfarë ndryshimi po sjell Facebook? - Business Magazine Albania

Çfarë ndryshimi po sjell Facebook?


I dashuroni apo i urreni ato, tashmë reagimet e Facebook nuk do të hiqen.

Rrjeti social po zgjeron përsëri funksionalitetet e butonit ‘like’ të tij. Këtë herë, janë komentet ato që po marrin trajtimin e ri të mbushur me emoji.

Facebook po shton emoji nëpër komente, në mënyrë që përdoruesit të mund të reagojnë me “love”, “haha”, “wow”, “sad” dhe “angry” si përgjigje ndaj komenteve nëpër postime.

“Ne kemi dëgjuar nga njerëzit se do të dëshironin më shumë mënyra për të treguar reagimin e tyre në bisedat në Facebook, kështu që po nxjerrim aftësinë për të reaguar ndaj komenteve”, tha një zëdhënës i Facebook në një deklaratë.

Duket se po vjen me hapa të ngadaltë, kështu që këto emoji mund të mos shfaqen akoma tek të gjithë, por ndërkohë hidhini një sy fotos më poshtë për të parë sesi duken ato. Ashtu si me reagimet nëpër postime, tashmë mund të shtohet një reagim ndaj një komenti duke lëvizur mbi butonin ‘like’.

Kjo nuk është hera e parë që Facebook ka zgjeruar reagimet që kur filloi të shfaqë këtë funksion në News Feed vitin e kaluar. Kompania e solli këtë veçori në Messenger edhe në fillim të këtij viti (Reagimet e Messenger-it, në veçanti, përfshinin një emoji “thumbs down”, që është akoma gjëja më e afërt që ne do të shkojmë në butonin “dislike”).

Fakti që reagimet tani po shtrihen nëpër komente është ose i vonuar ose plotësisht i tmerrshëm, në varësi të asaj se si ndiheni për emojin e karikaturave. (Mos harroni që reklamuesit mund të përdorin reagimet tuaja në News Feed në avantazhin e tyre.) Pa marrë parasysh se si ndiheni, komentet tuaja do të marrin shumë më shumë ngjyra.

burimi: Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0