Facebook sjell emocione të reja - Business Magazine Albania

Facebook sjell emocione të reja


Ditën e sotme Facebook ka shtuar disa butona të rinj për të shprehur reagimet ndaj një postimi. Përveç butonit tradicional Like, Facebook ka shtuar butona të tjerë që shprehin emocionet e përdoruesve si: Love, Haha, WoW, Sad dhe Angry. Arsyeja pse Facebook ka vendosur të shtojë këto butona është se përdoruesit kanë kërkuar gjithmonë më shumë alternativa për t’u shprehur dhe butoni simbol Like nuk mjaftonte. Facebook akoma  nuk ka shtuar një buton Dislike, por alternativat Sad dhe Angry i vijnë në ndihmë të gjithë atyre që janë të pakënaqur ndaj një postimi.

facebook2

Facebook ka filluar testimin e këtyre butonave në Irlandë, Spanjë, Kili, Filipine, Portugali, Kolumbi dhe Japoni që në tetor të vitit 2015. Butoni Like ka qenë objekt diskutimi për shumë kohë, deri sa themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg u shpreh i hapur ndaj alternativave të reja.

Gjithashtu që sot çdo postim do të numërojë jo vetëm numrin e pëlqimeve, por edhe numrin e emocioneve të tjera si Love apo WoW. Mos u habisni kur të shikoni sot, një shpërthim emocionesh të reja në rrjetin social më të madh në botë.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0