E keni parë ikonën e re që është shtuar në Facebook? Çfarë funksioni ka ajo?


Në javët e fundit, disa përdorues kanë filluar të vërejnë një ikonë në formë rakete në aplikacionin e tyre Facebook në celular.

Ikona, e pozicionuar afër ikonës së “News Feed”, ju tregon një lloj ndryshe lajmesh, duke treguar postime popullore nga persona që ju nuk i keni miq dhe faqe që nuk i keni pëlqyer.

“Raketa” ofron përmbajtje lokale, kështu që është e mundur që ajo të jetë duke treguar mesazhe që janë të njohura në afërsi të vendndodhjes tuaj gjeografike. Por aty mund të shihni dhe disa postime që janë të rëndësishme për interesat tuaja, kështu që nuk do të distancoheni plotësisht nga preferencat / miqtë tuaj.

Kjo ikonë e re duket të jetë shumë e ngjashme me dritaren “Explore” në Instagram, e cila ju tregon postime që algoritmet e kompanisë kanë përcaktuar që mund të jenë të rëndësishme për interesat tuaja.

Kjo nuk është hera e parë që Facebook është duke testuar një lloj ndryshe të lajmeve në një nënbashkësi (zakonisht të vogël) të përdoruesve të saj. Për shembull, në Prill të vitit 2016 ne kemi parë një stil të ri të lajmeve që tregojnë histori të grumbulluara rreth temave të caktuara.

Burimi: mashable.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale