E keni parë ikonën e re që është shtuar në Facebook? Çfarë funksioni ka ajo? - Business Magazine Albania

E keni parë ikonën e re që është shtuar në Facebook? Çfarë funksioni ka ajo?


Në javët e fundit, disa përdorues kanë filluar të vërejnë një ikonë në formë rakete në aplikacionin e tyre Facebook në celular.

Ikona, e pozicionuar afër ikonës së “News Feed”, ju tregon një lloj ndryshe lajmesh, duke treguar postime popullore nga persona që ju nuk i keni miq dhe faqe që nuk i keni pëlqyer.

“Raketa” ofron përmbajtje lokale, kështu që është e mundur që ajo të jetë duke treguar mesazhe që janë të njohura në afërsi të vendndodhjes tuaj gjeografike. Por aty mund të shihni dhe disa postime që janë të rëndësishme për interesat tuaja, kështu që nuk do të distancoheni plotësisht nga preferencat / miqtë tuaj.

Kjo ikonë e re duket të jetë shumë e ngjashme me dritaren “Explore” në Instagram, e cila ju tregon postime që algoritmet e kompanisë kanë përcaktuar që mund të jenë të rëndësishme për interesat tuaja.

Kjo nuk është hera e parë që Facebook është duke testuar një lloj ndryshe të lajmeve në një nënbashkësi (zakonisht të vogël) të përdoruesve të saj. Për shembull, në Prill të vitit 2016 ne kemi parë një stil të ri të lajmeve që tregojnë histori të grumbulluara rreth temave të caktuara.

Burimi: mashable.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0