Çfarë është një "Nomad digjital"? - Business Magazine Albania

Çfarë është një “Nomad digjital”?

Nomadët digjitalë, Shqipëria për këtë lloj pune krahasuar me vendet e rajonit!

Nomadët digjitalë, qasja e Shqipërisë për këtë lloj pune krahasuar me vendet e rajonit.  Shqipëria është kthyer në një destinacion tërheqës për nomadët digjitalë. Në një dokument të miratuar nga qeveria, siç është strategjia ndërsektoriale “Agjenda digjitale e Shqipërisë” dhe të planit të veprimit 2022 – 2026 bie në sy pikërisht edhe një pikë që lidhet me nomadët digjitalë. Tomi Kallanxhi, shprehet se çfarë është një  nomad digjital dhe si funksionon puna e tyre.

Një nomad digjital është një person që punon në një vend tjetër dhe të ardhurat i vijnë nga një shtet tjetër, domethënë taksat i paguan diku dhe paratë i merr në një vend tjetër. Të bësh jetë nomade digjitale më përgjithësi janë profesione të software develoment, personat që zhvillojnë software ata që punojnë në punë digjitale, graphic designers, janë ata që punojnë remote dhe taks menagment. Në përgjithësi këto punë e nomadëve digjital janë marketing dhe së fundmi çdo gjë që përfshihet në mediat sociale dhe kështu nuk është e nevojshme prezenca duke qenë se ka mjete që të ndihmojnë me grupe nga e gjithë bota nuk ka rëndësi vendodhja ku ndodhesh ti.”

Ka disa aftësi që një person duhet rë ketë përpara se të bëjë një jerë nomade digjjtale. Pra jo gjithkush mund të arrijë të përfshihet në këtë anë të teknologjisë, por çfarë duhet të ketë parasysh dikush para se të jetë pjesë e jetës nomade digjitale.

Përfitimet janë që ty të vjen pagesa nga një vend si Amerika ndërkohë që jeton në Shqipëria apo Estoni. Projekti i rezidencës në vend është një qasje shumë pozitive për ne.”

Projekti i rezidencës mund të jetë një hap i rëndësishëm për tërheqjen e nomadëve digjitalë në vendin tonë bashkë me shumë mundësi të tjera që vendi ofron si aplikimi në internet për viza, viza e paguar dhe e lëshuar online, platforma e-albania, faqe web-i për turizmin, sistemi i transportit, hubet digjitalë dhe hapësirat e bashkëpunimit, lidhja dhe shpejtësia e internetit në telefon, kostoja telefonike, prania e mediave sociale.

“Nuk jemi pas me qasjen e teknologjisë dhe çështjen e menaxhimit, por në Estoni ti mund të marësh një kartë dhe paguan taksat e tua online, mund të regjistrohesh të hapësh një biznes pa qenë asnjëherë atje. Ata kanë bërë gjithashtu një ligj të ri që nëse ti ke të ardhura mbi 3500 euro, të japin ty mundësinë që të jetosh atje dhe gjithashtu merr një leje qëndrimi.”

Stili i jetesës si nomad digjital u theksua më tepër gjatë pandemisë, kur një pjesë e mirë e punëve u zhvendosën online. Vendosja e kufizimeve të ashpra bëri që shumë prej atyre që kishin një punë të tillë të zgjidhnin destinacione ku kufizimet ishin më pak të ashpra. Në rajon, Kroacia dhe Greqia janë dy nga destinacionet më të preferuar për nomadët digjitalë. Por cila është qasja e Shqipërisë krahasuar me vendet e rajonit?

“Për çështjen e digjitalizimit të bizneseve të goverment, ne jemi disa hapa më parë se shtetet e tjera të Ballkanit dhe e vetmja gjë që ka shqipëria me pjesët e tjera të Ballkanit është që ka koston më të ulët për këta nomadë digjitalë. Ndërsa për ta nuk është shumë i rëndësishëm ky aspket, sepse kanë pagesa shumë të larta. Por theksoi që shumica e këtyre profesioneve janë të dedikuara teknologjisë dhe jo profileve të tjera.” u shpreh eksperti Kallanxhi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0