Bill dhe Melinda Gates investojnë 4 milionë dollarë për të ndihmuar në luftimin e malaries


Mesa duket Bill dhe Melinda Gates e kanë në gjak filantropinë, ata nuk ndalen duke dhuruar paratë e tyre për bamirësi. Edhe këtë herë ata po investojnë për një sëmundje vdekjeprurëse siç është ajo e malaries.

Përtej bezdisë gjatë sezonit të verës, mushkonjat vrasin rreth 830,000 njerëz në mbarë botën çdo vit. Kjo i bën ato më vdekjeprurëse se çdo kafshë në Tokë, përfshirë edhe njerëzit.

Shumica e vdekjeve të shkaktuara nga mushkonjat (më shumë se 440,000) janë rastet e malaries, e cila transmetohet me anë të një paraziti një qelizor që mushkonjat femra kalojnë kur thithin gjakun tonë.

Bill dhe Melinda Gates kanë ndërmarrë një fushatë për të çrrënjosur sëmundjen vdekjeprurëse që nga krijimi i themelimit të tyre në vitin 2000, duke financuar rreth 2 miliardë dollarë grante për të luftuar malarien.

Lexoni: Pse Bill dhe Melinda Gates i dhurojnë paratë e tyre?

Tani fondacioni po investon 4.1 milionë dollarë në një qasje të re: krijimi i një forme laboratorike të mushkonjave meshkuj të ndërtuar për të vrarë në thelb pasardhësit e tyre. Mushkonja biokimike mund të jetë çelësi për të fshirë virusin e malaries.

Fondacioni ka lidhur një marrëveshje bashkëpunimi me Oxitec në Mbretërinë e Bashkuar për të zhvilluar mushkonjat e reja. Oxitec ka zhvilluar “Mushkonjat miqësore”, një insekt mashkull që do të bashkohet me një femër, vetëm për pasardhësit që do të vdesin para se të arrijnë moshën e rritur. Vetëm pasardhësit femra do të vdesin, pasi vetëm mushkonjat femra kafshojnë. Pasardhësit meshkuj do të mbijetojnë dhe do të vazhdojnë të përhapin “gjenin vetë-kufizues”.

Kjo nuk është hera e parë që “mushkonjat miqësorë” janë përdorur për të luftuar sëmundje. Herën e parë ato u përdorën për të kufizuar përhapjen e Zikës dhe sëmundjeve të tjera në Amerikën e Jugut. Ata kanë reduktuar mushkonjat që mbartin këto viruse dhe shkaktojnë sëmundje të ndryshme me rreth 90%.

Fondacioni Gates tashmë ka derdhur të paktën 5 milionë dollarë në Oxitec për të luftuar këto mushkonja vdekjeprurëse.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale