Bill dhe Melinda Gates: "Bota ka nevojë për diçka më të mirë sesa një mur" - Business Magazine Albania

Bill dhe Melinda Gates: “Bota ka nevojë për diçka më të mirë sesa një mur”


Bill dhe Melinda Gates duan të përhapin lajme të mira rreth mënyrave se si bota po bëhet më mirë.

Të Mërkurën, çifti ishte përsëri në një konferencë në lidhje me shëndetin global. Aty ata treguan mënyrat në të cilat jetët e njerëzve janë përmirësuar në mënyrë fantastike në dekadat e fundit.

“Pjesët më të varfra të botës jo vetëm që u bënë më pak të varfra, por u bënë shumë më të shëndetshme,” u tha Melinda gazetarëve.

Ajo theksoi disa statistika mbresëlënëse: Numri i fëmijëve që vdesin në foshnjëri është ulur. Pothuajse të gjitha këto janë rezultat i shëndetit më të mirë në përgjithësi, pak infeksione dhe më shumë vaksina po shpërndahen në mbarë botën.

Lexoni: https://businessmag.al/emigrantet-pak-hapesira-per-riintegrim-interviste-me-studiuesen-dok-erka-caro/

Gates tha se këto përmirësime globale shëndetësore janë rezultat i investimeve shumë të nevojshme në vaksinat e shpëtimit të jetëve, përpjekjet për zhdukjen e poliomelitit dhe në luftën kundër malaries, tuberkulozit dhe HIV.

Në mënyrë të veçantë, Melinda Gates vuri në dukje vitet 1999 dhe 2000 si një pikë kthese. Kjo kur dy vendet e pasura si SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar dhe organizata si Fondacioni i tyre Bill dhe Melinda Gates u fokusuan në këtë çështje duke dhënë paratë e tyre.

Por tani, çifti Gates tha se është i shqetësuar se përparimi i viteve 1990 dhe 2000 nuk do të vazhdojë. Çifti paralajmëroi se çfarë mund të ndodhë nëse, shqetësimet e tjera fillojnë të jenë në qendër të vëmendjes dhe kombet e pasura të harrojnë se pse është e rëndësishme të investojnë në mbajtjen e njerëzve të shëndetshëm.

Çrregullimet përfshijnë marrëveshjen e Brexit që zë vend në Mbretërinë e Bashkuar dhe mbylljen e pjesshme të qeverisë amerikane. Me SHBA-të duke luftuar për të financuar rrugët e veta, sistemet arsimore, madje edhe sendet ushqimore për punonjësit federalë, mund të jetë e vështirë të kuptohet pse pjesa tjetër e botës duhet të mbetet prioritet.

Por Melinda Gates thotë se tani nuk është koha për t’u futur në brendësi.

“Ne duhet t’i bëjmë këto investime sepse kur i bëjmë, njerëzit do të qëndrojnë aty ku janë,” tha ajo. “Ata duan të qëndrojnë në komunitetet e tyre dhe të jetojnë një jetë të shëndetshme dhe … të bëjnë një punë të shkëlqyer dhe të formojnë një ekonomi të madhe aty ku janë.”

Me fjalë të tjera, Melinda Gates thotë se është duke bërë një investim në mirëqenien e të tjerëve – jo duke ndërtuar mure për t’i mbajtur larg ata – që ne të mund ta bëjmë botën një vend ku njerëzit dëshirojnë të emigrojnë më pak.

Gates mendon se shëndeti global është investimi më i mirë që mund të bëjmë

Kur vendet bëhen më të shëndetshme, njerëzit mund të kalojnë më shumë kohë duke edukuar veten, duke menduar ide të reja krijuese dhe duke u larguar nga varfëria. Gates tha se shumë nga vendet që përfitojnë nga katër programet shëndetësore të tyre po bëjnë pikërisht këtë.

Lexoni: Bill dhe Melinda Gates investojnë 4 milionë dollarë për të ndihmuar në luftimin e malaries

“India, Indonezia dhe Vietnami po diplomohen për shkak të lajmit të mirë se të ardhurat e tyre po rriten, kështu që ata do të marrin më pak para nga të gjitha këto fonde, por duke u siguruar që të mos heqin asnjë vaksinë,” tha ai.

Por me një valë njerëzish që pritet të lindin në të gjithë Afrikën, Gates tha se tani është koha për të dyfishuar investimet në vendet e tjera që ende nuk janë “diplomuar”.

Në raportin e Goalkeepers të vitit të kaluar, Fondacioni Gates vuri në dukje se vala e mirëqënies që kaloi Kina në vitet 1990 dhe pastaj India në vitet 2000 – e cila bëri që më shumë se 750 milionë njerëz në ato vende të paguheshin mbi pagën $ 1.90 për ditë – nuk është ende e garantuar në kontinentin afrikan.

Pakistani dhe Afganistani janë gjithashtu të dy në garën për të zhdukur poliomielitin, sepse ata kanë të bëjnë me vite luftërash dhe trazirash.

“Ne duam të sigurohemi që vendet me të ardhura të ulëta të vazhdojnë të rriten dhe të kenë mundësinë të kalojnë në atë status të të ardhurave të mesme,” tha Melinda. “Kjo është arsyeja pse ne duhet të vazhdojmë të bëjmë këto investime që po paguajnë mjaftueshëm, për të gjithë ne.”

Në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, këto investime nuk janë aq të afërta sa me shpenzimet e tjera.

Britania e Madhe shpenzon rreth 0.7% të buxhetit të saj çdo vit për ndihmën e huaj, ndërsa SHBA shpenzon pak më shumë se 1% të buxhetit të saj në USAID: 50 miliardë dollarë të ngarkesës vjetore prej 4 trilionë dollarësh në para.

Lexoni: I huaj në vendin tënd. Drama e emigrantit shqiptar

Melinda tha se këto investime japin përfitime të konsiderueshme për qytetarët e Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar.

“Nëse duam paqe dhe stabilitet në mbarë botën, ne duhet t’i bëjmë këto investime në shëndetësi,” tha ajo. “Sepse shëndeti është ai që i lejon njerëzit të vazhdojnë dhe të marrin një edukim të mirë dhe të arrijnë potencialin e tyre të plotë.”

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0