Çfarë e bën një lider të aftë kundrejt një menaxheri të aftë? Ja pse duhet të kuptoni ndryshimin - Business Magazine Albania

Çfarë e bën një lider të aftë kundrejt një menaxheri të aftë? Ja pse duhet të kuptoni ndryshimin

Biznes

Do të preferonit të ishit një vizionar kryesor për kompaninë tuaj, por të keni menaxhim të ç’organizuar, apo të keni sisteme të strukturuara me një ekip produktiv, por nuk keni kohë për të nxitur inovacionin për biznesin tuaj? Duhet të zgjedhësh mes të dyjave?

Ka një ndryshim të madh midis të qenit një udhëheqës i fortë dhe të qenit një menaxher i disiplinuar. Moskuptimi i ndryshimit mund t’i kushtojë ekipit ose biznesit tuaj.

Një udhëheqës i fortë nuk bëhet automatikisht një menaxher i fortë

Liderët e mëdhenj të qenit menaxherë të këqij nuk është një koncept i ri. Por, nëse jeni një sipërmarrës që po lufton me aspektin e menaxhimit të talenteve të drejtimit të biznesit tuaj, është e rëndësishme të njihni pikat tuaja të verbëra. Annmarie Neal, themeluese e Qendrës për Inovacionin e Lidershipit me 20 vjet përvojë globale në organizatat udhëheqëse, thotë në librin e saj, Leading From the Edge , “Një lider është dikush që sheh mundësinë dhe vë në lëvizje ndryshimin. Një menaxher është dikush që ndjek atë lider dhe sheh se si t’i strukturojë gjërat për të krijuar vlerë për kompaninë.” Ajo madje vazhdon duke thënë se në përvojën e saj, “ka zbuluar se liderët më të mirë nuk ishin menaxherë të mirë”.

Kjo kontrollohet. Ndonjëherë karakteristikat që ju bëjnë një vizionar kaq të madh për kompaninë tuaj, të tilla si të qenit inovativ dhe të ndërmerrni rreziqe, në thelb bien në kundërshtim me rolin e një menaxheri të mirë, i cili lulëzon nga struktura dhe qëndrueshmëria. Neal thotë: “Shumica dërrmuese e drejtuesve të biznesit luftojnë për të bërë tranzicionin, sepse nuk e njohin domosdoshmërinë për ndryshim.” Edhe liderët e mëdhenj mund të mos e kuptojnë se performanca e kaluar nuk garanton rezultate në të ardhmen.

Njihni pikat tuaja të verbëra

Ka një arsye pse avionët komercialë kërkojnë dy pilotë në bord gjatë një fluturimi. Edhe pse nuk jeni duke operuar me një avion komercial, mund të jeni duke drejtuar një biznes në rritje dhe caktimi i roleve nuk është vetëm në interesin tuaj më të mirë, por edhe për “të gjithë në bord”. Arritja e operacioneve të balancuara holistike është e dyfishtë: e jashtme kundrejt asaj të brendshme.

Udhëheqësit e mëdhenj priren të shikojnë nga jashtë. Menaxherët e mëdhenj priren të shikojnë nga brenda. Shkallëzimi i biznesit tuaj me ekipin e duhur të menaxhimit kërkon gjithashtu mësim të vazhdueshëm . Merrni pjesë në takime mujore me CEO që kërkojnë të lidhen me këshilltarë të tjerë me përvojë dhe konsulentë të menaxhimit. Ndërsa ka vlerë në idenë e të qenit “shkollë e vjetër”, është e pamundur të qëndrosh përpara kurbës pa pasur një mendje të hapur. Është thelbësore të shikoni operacionet e të tjerëve, të analizoni tendencat e tregut dhe të ndryshoni me kohën, në mënyrë që të mos mbeteni pas.

Të gjithë priren të jenë të vështirë me veten për të pasur një zotërim të përsosur të aftësive për të qenë njëkohësisht udhëheqës dhe menaxher. Por, realiteti është se ato janë grupe të ndryshme aftësish, udhëheqësit nxisin rritjen dhe menaxherët shkallëzojnë sistemet. Të kuptuarit se si të sjellësh harmoni midis të dyjave është thelbësore për të ruajtur suksesin e biznesit tuaj dhe të gjithë në bord.

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0