BE planifikon ndalimin e produkteve plastike

BE planifikon ndalimin e produkteve plastike


Mjetet plastike, pipëzat, lugët e kafes dhe kunjat për pastrimin e veshëve shumë shpejt do ta kenë të vështirë të hyjnë në Europë. Komisioni Europian paraqiti një projekt-direktivë që synon dëbimin e produkteve një-përdorimshme, në luftë kundër mbetjeve plastike.

Komisioni Europian propozoi rregulla të reja për BE-në që synojnë të reduktojnë ndotjen plastike në qytete dhe oqeane duke ndaluar produkte të ndryshme plastike.

Çfarë propozon drafti?

  • Ndalim i përdorimit të produkteve plastike si pipëzat, pjatat plastike, lugët plastike të kafes, pastruesët e veshit dhe mbajtëset plastike të tullumbaceve.
  • Frenimi i përdorimit të gotave plastike për pijet, si dhe kontejnerët e plastik.
  • Prodhuesit e produkteve të caktuara do të kërkohen të mbulojnë shpenzimet e pastrimit dhe trajtimit të mbeturinave, duke përfshirë: produktet e duhanit me filtra (të tilla si bishtat e cigareve), qese plastike, mbështjellëset e karameleve, qeset e patatinave dhe letrave të lagura.
  • Fashat e mestruacioneve, letrat e lagura dhe tullumbacet do të kërkohet të shtojnë një etiketë që tregon se si produkti duhet trajtuar pas përdorimit.
  • Çdo shtet anëtar duhet të përdorë një sistem depozitimi ose një masë tjetër për të mbledhur 90% të shisheve plastike të përdorura në vendin e tyre deri në vitin 2025.
  • Një rritje e informacionit për konsumatorin në lidhje me rreziqet e paketimeve plastike.

BE shpreson të shmangë zemërimin e konsumatorit mbi ndryshimet e mundshme duke edukuar publikun për alternativat miqësore me mjedisin.

Nënkryetari i BE Frans Timmermans e vlerësoi projekt-direktivën, duke thënë: “Mbetjet plastike janë padyshim një çështje e madhe dhe europianët duhet të veprojnë së bashku për të trajtuar këtë problem, sepse mbeturinat plastike përfundojnë në ajrin tonë, tokën tonë, oqeanet tona dhe në ushqim.”

Qeveria gjermane sinjalizoi miratimin e këtij plani të Komisionit Evropian. Ministrja e Mjedisit Svenja Schulze, tha se “produktet plastike me një përdorim” duhet kenë një zgjidhje në nivel europian dhe gradualisht të nxirren jashtë qarkullimit”.

Direktiva e propozuar tani do të shkojë në Parlamentin Evropian dhe Këshillin Evropian për miratim. Nëse direktiva miratohet, shteteve anëtare të BE-së do t’i jepet një afat kohor për t’iu përshtatur ndryshimeve. Zyrtarët e Komisionit të BE-së i kërkuan institucioneve të “japin rezultate të prekshme” përpara zgjedhjeve të BE në dymbëdhjetë muaj.

/TheGuardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0