BE me rregulla të reja për tregjet online - Business Magazine Albania

BE me rregulla të reja për tregjet online

Akti i Tregjeve Dixhitale (DMA) i Bashkimit Evropian, një rregullore historike që synon të sigurojë konkurrencë më të madhe në tregjet dixhitale, hyri në fuqi.

Nga sot, në fakt, kompanitë  Apple, Alphabet, Meta, Amazon, Microsoft dhe ByteDance duhet të respektojnë të gjitha detyrimet e përcaktuara nga DMA.

Gjashtë kompanitë u caktuan nga Komisioni Evropian në shtator të vitit të kaluar si kontrollorë, pra subjekte që veprojnë si një pikë kontrolli midis përdoruesve të biznesit dhe konsumatorëve dhe janë pozicionuar për të krijuar potencialisht shtrembërime në ekonominë digjitale.

Kontrollorët, të cilët deri më tani kanë filluar testimin e masave për të qenë në përputhje me legjislacionin evropian, do të duhet të demonstrojnë se janë në të vërtetë në përputhje duke përshkruar masat e marra në raportet e pajtueshmërisë që tani do të analizohen nga ekzekutivi evropian.

Ata duhet gjithashtu të paraqesin një përshkrim të verifikuar në mënyrë të pavarur të të gjitha teknikave të përdorura për të profilizuar konsumatorët, së bashku me një version jokonfidencial të raportit.

Komisioni më pas do të duhet të vlerësojë nëse masat e zbatuara janë efektive, duke e bazuar gjithashtu analizën e tij në kontributet e palëve të interesuara, në kontekstin e seminareve të pajtueshmërisë, ku kontrollorët  ftohen të paraqesin zgjidhjet e tyre.

Komisioni nuk do të hezitojë të ndërmarrë veprime formale detyruese, duke përdorur të gjitha mjetet që ka në dispozicion për të zbatuar plotësisht legjislacionin për tregjet digjitale.

Për zëvendëspresidenten e Komisionit Evropian, Margrethe Vestager, legjislacioni “do të ndryshojë thellësisht mënyrën se si funksionojnë tregjet online dhe do të hapë tregun digjital, në dobi të të gjithë operatorëve dhe përdoruesve evropianë”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0