Apple planifikon të investojë 500 milionë $ për qendra të reja kërkimi në Kinë


Apple është duke u përpjekur të tërheq talente lokale duke ndërtuar qendra të reja kërkimore në mbarë botën. Kompania sapo ka lajmëruar në faqen e saj kineze që do të ndërtojë dy qendra të reja R&D në Shangai dhe Suzhou.

Ky do të jetë një investim i rëndësishëm ku Apple planifikon të shpenzojë 3.5 miliardë juan, ose pak më shumë se 500 milionë $. Kompania tashmë kishte lajmëruar për qendra kërkimore të reja në Pekin dhe Shenzhen, kështu që do të ketë katër qendra në total në Kinë. Apple gjithashtu ka grupe kërkim-zhvillimi në Francë, Izrael, Mbretërinë e Bashkuar, Japoni dhe Suedi.

Apple ka thënë se disa inxhinierë të kompanisë do të punojnë në përmirësimin e zinxhirit të furnizimit. Shumica e produkteve të Apple janë prodhuar në Kinë. Dhe disa prej inxhinierëve më të mirë elektronikë në botë të cilët mund të ndihmojnë për të transportuar dhjetëra miliona pajisje në vit gjithashtu jetojnë në Kinë.

Kjo pasi mund të jetë më e lehtë për të punuar me protokollet e shtetit të Kinës me një ekip lokal në Kinë. Apple duhet të sigurohet që pajisjet e saj të punojnë në të gjitha rrjetet kineze.

Pra, duket logjike që Apple do të shkojë përtej bashkëpunimit me firmat lokale në Kinë, duke krijuar qendrat e veta kërkimore. Në këtë mënyrë, Apple ka një ”këmbë” në terren dhe merr më të mirat në të dy botët.

Si një efekt anësor, Apple tregon se është e gatshme për të investuar në ekonominë kineze. Kjo është një mënyrë shumë e mirë për të bindur qeverinë kineze që të meritosh favore.

Apple tashmë ka shumë dyqane të ndryshme në Kinë. Apple është edhe krijues i katër smartphone-ëve në Kinë pas Oppo, Huawei dhe Vivo. Kina është një treg kyç për Apple dhe qendrat e reja të kërkimit që do të ndërtohen e provojnë edhe një herë.

Burimi: techcrunch.com

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale