Apple i mashtroi të gjithë duke aluduar që iPhone i ri kushton 300 dollarë më pak se iPhone i vitit të kaluar – nuk është e vërtetë


Iphone 11, u prezantua të Martën, së bashku me modelet tjera, iPhone 11 Pro dhe 11 Pro Max.

Si shumë modele para tij, iPhone 11 ka një çip më të fuqishëm dhe kamera më të mira sesa modeli i vitit të kaluar. Është i njëjti iPhone, por pak më mirë se ai i mëparshmi.

Lexoni: 10 rregulla suksesi nga punonjësit e Apple

Ekziston një ndryshim i madh midis iPhone XS dhe iPhone 11: 300$.

Po, është e vërtetë: iPhone 11 i ri kushton 700 dollarë, që paraqet një ulje të madhe të çmimit nga 1.000 dollarë të iPhone XS-it. Po flasim për 300 dollarë! Këto janë shumë para!

Por ky nuk është një krahasim i duhur. IPhone 11 është në të vërtetë një zëvendësim për iPhone XR, i cili kushtoi 750 dollarë kur u lançua përkrah iPhone XS i cili kushtoi 1.000 $.

Në realitet, iPhone 11 ka një ulje çmimi shumë më të vogël se sa duket: vetëm 50 dollarë.

Kjo është vetëm një hile marketingu.

Ata kanë të njëjtin lloj ekrani (“Liquid Retina HD”) dhe të njëjtën madhësi (6.1 inç). Kamera e iPhone 11 ka dy sensorë, kurse iPhone 11 Pro ka tre sensorë.

Iphone 11 është bërë prej qelqi dhe alumini, ashtu si iPhone XR, ndërsa iPhone 11 Pro është bërë prej çeliku inox, ashtu si iPhone XS.

Veçanërisht, nuk ka asnjë version të ri të iPhone XR sepse iPhone 11 nuk dallon aspak.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale