10 rregulla suksesi nga punonjësit e Apple


Prej vitesh, çdo punonjës i Apple ka të bashkëngjitur në pjesën e pasme të symbol ID së tij një listë me rregulla suksesi.

Ja cilat janë 10 prej këtyre rregullave:

  1. Thoni gjithmonë të vërtetën. Më mirë të dëgjojmë lajmin e keq tani sesa më vonë.
  2. Presim nivelin më të lartë të integritetit. Kur keni dyshime, pyesni!
  3. Mësoni të jeni një biznesmen i mirë, jo vetëm një shitës i mirë.
  4. Çdokush e fshin dyshemenë.
  5. Jini profesionistë në stilin, fjalimet dhe mënyrën se si i përcillni gjërat.
  6. Dëgjojeni konsumatorin. Ata gati çdo herë e kuptojnë konsumatorin.
  7. Krijoni marrëdhënie fitues/fitues me partnerët tuaj.
  8. Kujdesuni për njëri-tjetrin. Ndarja e informacioneve është gjë e mirë.
  9. Mos e merrni veten shumë seriozisht.
  10. Kënaquni, përndryshe asgjë nuk ia vlen.

Lexo: 5 teknika për të punuar me sukses me njerëz që janë të ndryshëm nga ju

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale