A ekziston një lidhje midis vendit të pushimeve dhe shëndetit?

A ekziston një lidhje midis vendit të pushimeve dhe shëndetit?


Norvegjezët janë cilësuar si njerëzit më të shëndetshëm në botë. Mënyra e tyre e të ushqyerit është ideale dhe ata janë gjithashtu popullsia më e lumtur në botë, duke u bazuar në studimin e Kombeve të Bashkuara këtë vit. Norvegjezët janë më të mirët në planifikimin e jetës së tyre në mënyrën më efiçente, kështu që domosdoshmërisht do të jenë dhe planifikuesit më të mirë të pushimeve.

Pushimi ideal i Norvegjezëve është që të shkojnë në Syden, që do të thotë jug, por nënkupton vendet e ngrohta dhe me diell.

Lexoni: 10 RESTORANTET MË TË MIRA NË EUROPË, MES TYRE DHE NJË NGA SHQIPËRIA E KOSOVA

Një destinacion ‘Syden’ duhet të ketë këto tipare:

1. I thjeshtë për të shkuar

Një destinacion Syden përfshin fluturime direkte, pa ndalesa. Stresi i ndërrimit të avionëve dhe nxitimit nga gate-i në gate është i papranueshëm kur shkon për pushime. Norvegjezët nuk pranojnë të harxhojnë kohë dhe para me këto gjëra.

2. Ngrohtë, me diell dhe me nje plazh ose pishinë

Duke pasur gjithë vitin dimër dhe errësirë, Norvegjezët kërkojnë për vende të ngrohta dhe me diell. Zakonisht kjo do të thotë ishujt spanjoll si Majorka ose Kanariet, ishujt grekë si Kreta ose ishujt kroat. Shkurt, çdo vend i Europës Jugore është i pranueshëm. Gjithashtu, një vend me diell është edhe i shëndetshë,m sepse marrja e rrezeve të diellit i jep vitaminë D trupit.

Lexoni: Si “përfitojnë” njerëzit e suksesshëm nga sezoni i pushimeve?

3. Pije dhe ushqime të lira

Epo, Skandinavët njihen si adhuruesit e party-it dhe alkoolit. Koktejlet e lira janë prioritet, ashtu si dhe ushqimi i lirë. Këto duken si pushime që asnjë nuk mund t’i refuzonte!

Burimi: Huffington Post

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0