8 sipërmarrësit që humbën më shumë se 1 miliardë dollarë këtë javë


Ndërsa aksionet e kompanive teknologjike ranë të Martën, vlera neto e miliarderëve të industrisë si Mark Zuckerberg i Facebook dhe Jeff Bezos i Amazon ra gjithashtu.

Aksionet e Facebook, të cilat janë dëmtuar nga skandali i të dhënave të Cambridge Analytica, kanë shkaktuar një largim të investitorëve, të cilët shitën aksionet që ranë me gati 5% të Martën. Aksionet e Apple, Amazon dhe Alphabet ranë me afërsisht 2.5%, 4% dhe 4.5% gjithashtu.

Drejtuesit e lartë në këto firma teknologjike, pasuria e të cilave është e lidhur drejtpërdrejt me çmimet e aksioneve të kompanive të tyre, panë fatin e tyre të shkonte dorë për dore me zhytjen në treg.

Lexoni: Mark Zuckerberg thyen heshtjen. Flet më në fund për Cambridge Analytica, por harron të kërkojë falje

Sipas Bloomberg Billionaire Index, vlera neto e tetë individëve më të pasur në botë ranë me mbi 1 miliard dollarë, si rezultat i rënies së aksioneve.

  • Jeff Bezos: – 4.64 miliardë dollarë (Amazon)
  • Mark Zuckerberg: – 3.08 miliardë dollarë (Facebook)
  • Larry Page: – 1.88 miliardë dollarë (Alphabet / Google)
  • Sergej Brin: – 1.79 miliardë dollarë (Alphabet / Google)
  • Steve Ballmer: – 1.54 miliardë dollarë (Microsoft)
  • Warren Buffet: – 1.37 miliardë dollarë (Berkshire Hathaway)
  • Jack Ma: – 1.28 miliardë dollarë (Alibaba)
  • Larry Ellison: – 1.01 miliardë dollarë (Oracle)

Disa titanë të tjerë të rëndësishëm teknologjikë nuk janë shumë prapa humbjeve të 1 miliardë dollarë në lidhje me një rënie të ndjeshme të pasurisë. Pasuria e themeluesit të Tesla dhe drejtorit ekzekutiv të kompanisë Elon Musk ra me 907 milionë dollarë të martën si rezultat i një rënieje prej 8% të aksioneve të Tesla. Ndërkohë, bashkëthemeluesi i Facebook, Dustin Moskovitz, pa pasurinë e tij brenda një dite të tkurrej me afërsisht 750 milionë dollarë dhe vlera neto e Paul Allen dhe Bill Gates mori secili goditje në rreth 450 milionë dollarë falë rënies prej 4.5% të çmimit të aksioneve të Microsoft.

Ndërsa ishte një ditë e keqe në treg për shumë miliarderë të teknologjisë, ndoshta askush nuk ka pasur 2018-ën më keq se Mark Zuckerberg. Themeluesi dhe CEO i Facebook pati një rënie të vlerës së tij neto prej më shumë se 9 miliardë dollarë brenda dy ditëve nga skandali i të dhënave që përfshiu kompaninë e tij. Ai është tani me më shumë se 10 miliardë dollarë humbje dhe kjo përfaqëson deri më tani humbjen më të madhe për ndonjë nga njerëzit më të pasur në botë.

burimi: Money

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale