8 aftësitë që duhet t'u mësoni fëmijëve që duan të bëhen sipërmarrës

8 aftësitë që duhet t’u mësoni fëmijëve që duan të bëhen sipërmarrës


Shumica e aftësive të punonjësve nuk vijnë si rezultat i shkollës. Ato vijnë nga aftësitë e trashëguara nga prindërit ose nga përdorimi i internetit.

Shumë prej mësuesve nuk i mësojnë nxënësve aftësitë e nevojshme për t’u bërë një sipërmarrës. Si një prind, ju keni mundësinë që ta edukoni fëmijën tuaj për të përballuar çdo sfidë.

Këto janë 8 aftësitë që duhet t’i mësoni fëmijëve tuaj për t’i përgatitur për të ardhmen që i pret.

Lexoni: 4 këshilla për të rritur fëmijë sipërmarrës

1. Të ngrihesh prapë pas një dështimi

Shumë sipërmarrës përballen me refuzimin çdo ditë. Duke i mësuar fëmijëve tuaj që të mos pranojnë humbjen dhe të rikthehen përsëri, kjo do të krijojë një disiplinë që ata mos dorëzohen kurrë. Duhet t’i tregoni fëmijëve që dështimi nuk është fundi i botës.

2. Inovacioni dhe kreativiteti

Teknologjia dhe shoqëria progresojnë çdo ditë. Tani, më shumë se kurrë, duhet t’i mësojmë fëmijëve sesi të jenë inovativ dhe kreativ. Fëmijët duhet të mendojnë jashtë parametrave të zakonshme.

3. Përkushtimi

Disa nga sipërmarrësit më të suksesshëm bëjnë dhe punët më të ‘rëndomta’ të kompanisë. Ata nuk kanë problem të bëjnë dhe punët më të vogla, sepse e kuptojnë që janë mjaft të rëndësishme që kompania e tyre të ketë sukses. Duhet t’i tregoni fëmijëve sa e rëndësishme është që të punosh fort.

4. Kurioziteti

Elon Musk, Steve Jobs dhe Jonah Peretti kishin diçka të përbashkët: kuriozitetin. Secili gjithmonë përpiqet që të përmirësojë produktin e tyre dhe të shikojë sesa larg mund të shkojë. Inkurajoni fëmijët tuaj që të eksplorojnë hobi të reja dhe tregojini sesa e këndshme është të lexosh.

5. Vetëbesim

Sipërmarrja kërkon marrje vendimesh duke marrë parasysh riskun. Për të bërë këtë njeriut i duhet shumë vetëbesim. Motivojini fëmijët duke u ofruar siguri kur dështojnë në vend që t’i bëni të ndihen fajtorë.

Lexoni: Fëmijët, të cilët bëjnë punë shtëpie rriten më të suksesshëm

6. Ndjeshmëri

Asnjëri nuk do të punojë për një njeri që mendon vetëm për vete. Duke i mësuar fëmijëve tuaj sesi të kujdesen për të tjetrët, ata do të krijojnë një sens ndjeshmërie brenda tyre.

7. Optimizëm

Optimizmi i bën sipërmarrësit që të jenë pozitivë duke menduar që vizioni i tyre do të bëhet realitet. Bëjini fëmijët optimistë duke u treguar histori suksesi ku gjërat gjithmonë shkonin mirë në fund.

8. Zemërgjerësi

Zemërgjerësia është një ndër tiparet më të rëndësishme të një sipërmarrësi. Duhet të bëheni shembull i fëmijëve duke marrë pjesë në punë vullnetare dhe duke ndihmuar ata në nevojë.

burimi: Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0