Fëmijët, të cilët bëjnë punë shtëpie rriten më të suksesshëm


Dëshironi që fëmijët tuaj të bëhen të suksesshëm? Thojuni atyre të bëjnë punë shtëpie. Kur ata ndalojnë, mund t’iu tregoni atyre se kërkimi shkencor ju mbështet.

Në studimin e “Harvard Grant“, studimi më i gjatë në histori, (që përfshin 75 vjet dhe po vazhdon – nga 1938 deri më sot), hulumtuesit identifikuan dy gjëra për të cilat njerëzit kanë nevojë në mënyrë që të jenë të lumtur dhe të suksesshëm:

E para? Dashuria.

E dyta? Etika e punës.

Dhe cila është mënyra më e mirë për të zhvilluar etikën e punës tek të rinjtë? Bazuar në përvojat e 724 personave që ishin pjesë e studimit (duke përfshirë edhe njerëzi si ish presidenti Kennedy dhe Ben Bradlee, redaktori i epokës së Watergate në Washington Post) ekziston një konsensus.

Një mentalitet pitch-i

“Studimi zbuloi se suksesi profesional në jetë, e cila është ajo që ne duam për fëmijët tanë … vjen nga  bërja e punëve që fëmijë”, thotë Julie Lythcott-Haims, në fjalimin e saj në “20XX TED talk”.

(Lythcott-Haims është autore e “Si të rritësh një të rritur” dhe ish dekane në Universitetin e Standfordit. Ju mund të lexoni më shumë në lidhje me këshillat e saj KËTU falas.)

“Sa më herët të filloni, aq më mirë,” vazhdoi Lythcott-Haims.

“Ka disa punë të pakëndshme, por dikush duhet t’i bëjë ato, ai dikush mund të jeni edhe ju, pasi kjo është ajo që ju çon përpara në vendin e punës.”

Tërheqja

Mirë, këtu është pengesa. Fakti që fëmijët tuaj duhet të bëjnë punë nuk do të thotë domosdoshmërisht që të ketë më pak punë për ju si prind. Kolegia ime Valerie Williams në “Scary Mommy” kohët e fundit ka thënë shkurtimisht:

“Kjo duket fantastike, zonjusha hulumtuese. Ka me te vërtetë kuptim. Por a e keni idenë se për sa gjëra iu lutemi fëmijëve tanë të bëjnë çdo ditë?

E quaj të sotmen një fitore, sepse të dy fëmijët e mi lanë dhëmbët e tyre për të parën herë që ua kërkova dhe nuk e kanë “vrarë” njëri tjetrin edhe pse sot është dita e pestë e tyre e javës jashtë shkollës. Nëse unë u kërkoj atyre të bëjnë punët, ata do të më dëgjojnë, por do të ankohen. Dhe ata do të bëjnë një punë artificiale. Asnjë mama nuk ka kohë për këtë zhurmë. A i keni parë rezultatet kur një fëmijë shtrihet në dysheme?”

Po, kjo është më e vështirë se sa duket në pamje të parë. Por, është një analogji që ndoshta kurrë nuk do ta them atë përsëri, kjo më kujton ditët e mia kur shkruaja në lidhje me kryengritjen ushtarake dhe pushtimin e Irakut nga Amerika.

Ndonjëherë, edhe në qoftë se mund të bëni një punë në mënyrë të përkryer, ju duhet të lini dikë tjetër që ta bëjë atë edhe pse mjaftueshëm, në qoftë se doni që personi tjetër të mësojë nga eksperienca. Është i njëjti parim nëse ne flasim për ushtarët e SHBA, të cilët trajnojnë ushtrinë e Irakut, ose prindërit që lejojnë fëmijët e tyre të boshojnë pjatalarësen.

Sepse, siç tha Lythcott-Haims për Tech Insider: “Duke i lënë ata të bëjnë punë – të derdhin plehërat, të venë rrobat e tyre për t’u larë – ata e kuptojnë që duhet të bëjnë punë në jetë në mënyrë që të jenë pjesë e jetës. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me mua dhe atë për të cilën unë kam nevojë në këtë moment. ”

burimi: inc.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale