Shenjat e gishtave nuk janë unike? - Business Magazine Albania

Shenjat e gishtave nuk janë unike?

Shenjat e gishtave nuk janë unike?

Ekziston besimi se çdo shenjë gishti në dorën e një personi është krejtësisht unike, por kjo tani po sfidohet nga kërkimet nga Universiteti Columbia. Një ekip në universitetin amerikan trajnoi një mjet të inteligjencës artificiale për të ekzaminuar 60,000 gjurmë gishtash për të parë nëse mund të përcaktonte se cilat i përkisnin të njëjtit individ.

Studiuesit pretendojnë se teknologjia mund të identifikojë, me saktësi 75-90%, nëse gjurmët nga gishtat e ndryshëm vinin nga një person. Por, ata nuk janë të sigurt se si funksionon. “Ne nuk e dimë me siguri se si e bën këtë inteligjenca artificiale,” pranoi Prof Hod Lipson, një robotist në Universitetin Columbia që mbikëqyri studimin.

Mjekësia ligjore
Studiuesit mendojnë se mjeti i AI po analizonte shenjat e gishtërinjve në një mënyrë të ndryshme nga metodat tradicionale, duke u fokusuar në orientimin e kreshtave në qendër të një gishti dhe jo në mënyrën në të cilën mbarojnë kreshtat individuale dhe pirun e cila njihet si minutiae. “Është e qartë se nuk po përdor mjete tradicionale që mjekësia ligjore ka përdorur për dekada,” tha Prof Lipson. “Duket sikur po përdor diçka si lakimi dhe këndi i rrotullimeve në qendër.” Prof Lipson tha se ai dhe Gabe Guo, një student u, ishin të dy të befasuar nga rezultati. “Ne ishim shumë skeptikë… duhej të kontrollonim dhe të dyfishonim,” tha ai. Ky mund të mos jetë lajm për të tjerët në këtë fushë.

Graham Williams, profesor i shkencës mjeko-ligjore në Universitetin Hull, tha se ideja e shenjave unike të gishtërinjve nuk ishte vendosur kurrë si përfundimtare. “Ne në fakt nuk e dimë se gjurmët e gishtërinjve janë unike”, tha ai. “Gjithçka që mund të themi është se për aq sa jemi në dijeni, dy persona nuk kanë treguar ende të njëjtat shenja gishtash”.

Lexo edhe:Inteligjenca artificiale do të godasë 40% të vendeve të punës dhe do të përkeqësojë pabarazinë, sipas FMN

Skenat e krimit
Rezultatet e studimit të Universitetit Columbia mund të kenë potencialin të ndikojnë si në biometrikë, duke përdorur një gisht të veçantë për të zhbllokuar një pajisje ose për të siguruar identifikimin  dhe shkencën mjekoligjore. Nëse, për shembull, një gjurmë gishti i paidentifikuar gjendet në vendin e krimit A dhe një gjurmë gishti tregues i paidentifikuar në vendin e krimit B, të dy aktualisht nuk mund të lidhen  me të njëjtin person, por mjeti i AI mund të jetë në gjendje ta identifikojë këtë . Ekipi i Universitetit Columbia, asnjëri prej të cilëve nuk ka prejardhje mjekoligjore, pranoi se nevojiteshin më shumë kërkime. Mjetet e inteligjencës artificiale zakonisht trajnohen për sasi të mëdha të dhënash dhe do të kërkoheshin shumë më tepër shenja gishtash për të zhvilluar më tej këtë teknologji. Për më tepër, të gjitha shenjat e gishtave të përdorura për zhvillimin e modelit ishin printime të plota dhe me cilësi të mirë, ndërsa shpesh në botën reale ka më shumë gjasa të gjenden gjurmë të pjesshme ose të dobëta.

“Mjeti ynë nuk është mjaft i mirë për të vendosur prova në çështje gjyqësore, por është i mirë për të gjeneruar pista në hetimet e mjekësisë ligjore,” pohoi z. Guo. Por, Dr Sarah Fieldhouse, profesoreshë e asociuar e shkencës mjeko-ligjore në Universitetin Staffordshire, tha se ajo nuk mendonte se studimi do të kishte ndikim të rëndësishëm në çështjet penale në këtë fazë. Ajo tha se kishte pyetje nëse mjetet ku ishte fokusuar mjeti i AI mbetën të njëjtë në varësi të mënyrës se si lëkura qëndronte kur vinte në kontakt me sipërfaqen e printimit, dhe gjithashtu nëse ata mbetën të njëjtë gjatë gjithë jetës, si shenjat tradicionale bëjnë. Por, kjo mund të jetë e ndërlikuar për t’u përgjigjur pasi studiuesit nuk janë të sigurt se çfarë saktësisht po bën AI, siç është rasti me shumë mjete të drejtuara nga AI.

Shenjat e gishtërinjve formohen para lindjes. Studimet e publikuara vitin e kaluar sugjeruan se procesi gjenetik pas tyre mund të jetë i ngjashëm me mënyrën se si kafshët si zebrat dhe leopardët marrin shenjat e tyre: një teori e propozuar për herë të parë nga kodthyesi Alan Turing në vitet 1950.

bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0