A mund të ketë një të ardhme ku çdo gjë paguhet me një skanim të dorës? - Business Magazine Albania

A mund të ketë një të ardhme ku çdo gjë paguhet me një skanim të dorës?

A mund të ketë një të ardhme ku çdo gjë paguhet me një skanim të dorës?

Imagjinoni një të ardhme ku mund të bëni pothuajse çdo gjë thjesht duke skanuar dorën: të bëni blerje, të hipni në metro ose të futeni në zyrë. Në Kinë, Tencent tashmë po e bën atë. Gjigandi i teknologjisë me bazë në Shenzhen ka krijuar një shërbim të skanimit të pëllëmbës në Kinë që është krijuar për t’i lejuar përdoruesit të lënë shumicën e gjërave të tyre thelbësore në shtëpi: çelësat e shtëpisë, kuletat ose telefonat.

Ndërsa vetë teknologjia nuk është e re, sepse kompani të tilla si Amazon (AMZN) kanë pasur ofertat e tyre prej vitesh, Tencent dëshiron të jetë kompania që më në fund e bën atë të zakonshme, sipas Guo Rizen, një ekzekutiv i lartë i kompanisë.

“Ne kemi besim në këtë,” tha Guo, zëvendësmenaxheri i përgjithshëm i njësisë së aplikacionit Weixin Pay Industry të Tencent. Ndoshta asnjë kompani tjetër në Kinë nuk di më shumë për furnizimin e masave sesa Tencent. Ajo zotëron WeChat, platformën e kudogjendur kineze që është njohur si një “super-aplikacion”, i përdorur për gjithçka, nga rrjetet sociale deri te porositja e sendeve ushqimore te pagesat digjitale.

Lexo edhe:Kompania shqiptare që u vlerësua me çmimin “Best Buy nga ICERTIAS, Zvicër”

Software-i i lejon përdoruesit të heqin dorë nga telefonat  ose kartat e tranzitit kur hipin në një linjë metroje të Pekinit vetëm  duke skanuar duart e tyre mbi një sensor. Kamerat me rreze infra të kuqe analizojnë më pas gjurmët individuale të pëllëmbës së dorës dhe modelet unike të venave nën lëkurë, duke lejuar që çdo përdorues të identifikohet dhe pagesa të përpunohet brenda sekondave.

Gjëat janë duke shkuar drejt përmirësimit

Ndërveprimi i Tencent është pa kontakt, siç është ajo e Amazon. Gjigandi i tregtisë elektronike me bazë në Seattle lançoi shërbimin e tij të pagesave të skanimit të dorës në vitin 2020, duke i lejuar përdoruesit të lidhin printimet e tyre të dorës me kartat e kreditit për të blerë artikuj në dyqanet e kompanisë pa arkë.
Fujitsu, gjigandi japonez i teknologjisë, gjithashtu ka ofruar prej kohësh një sistem pa kontakte për një qëllim tjetër: sigurinë kibernetike. Shërbimi PalmSecure i kompanisë lejon përdoruesit të skanojnë duart e tyre për të vërtetuar llogaritë në internet, në vend që të përdorin fjalëkalime. Por, Tencent dëshiron të shkojë më lart. Kompania po punon për ta bërë platformën e saj pjesë të jetës së përditshme, sipas Guo.

“Skenarët e aplikimit mund të jenë pak më ndryshe,” tha ai. “Ne shpresojmë që pagesat e skanimit të dorës mund t’i shpëtojnë njerëzve nga telashet e mbajtjes së sendeve fizike … në mënyrë që jeta jonë të bëhet më e përshtatshme.”

Lexo edhe:Trajnim: Legjislacioni tatimor në praktikë

Shqetësimet për privatësinë
Ekspertët kanë paralajmëruar se një teknologji e tillë mbart rreziqe. Ndërsa shumë konsumatorë e kanë përqafuar atë si një mënyrë për të reduktuar varësinë e tyre në kartat e kreditit dhe telefonat celularë, shqetësimet për privatësinë dhe sigurinë mbeten të larta, vuri në dukje Edward Santow, profesor i industrisë i teknologjisë përgjegjëse në Universitetin e Teknologjisë në Sydney.

Santow tha gjithashtu se mbledhja e informacionit mund të tërheqë hajdutë. “Kur informacioni juaj personal grumbullohet në një shkallë të madhe, kjo krijon një lloj honeypot për kriminelët kibernetikë. Dhe nëse ai informacion merret në mënyrë të paligjshme, atëherë ai mund të shitet në tregun e zi dhe mund t’ju shkaktojë probleme të mëdha,” vuri në dukje ai.

Tencent tha se siguria dhe privatësia janë prioriteti i saj më i madh. Të dhënat biometrike të përdoruesve ruhen në cloud dhe kodohen për siguri, tha ai.

cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0