Zgjidhja “anti-krizë” e Macron: Punëtoreve t’i shpërndahet një pjesë e fitimeve të kompanisë - Business Magazine Albania

Zgjidhja “anti-krizë” e Macron: Punëtoreve t’i shpërndahet një pjesë e fitimeve të kompanisë

Nga lufta e Francës për të rindërtuar pas Luftës së Dytë Botërore përmes trazirave të majit 1968, Charles de Gaulle mbrojti një ide për të mbledhur punëtorët dhe për ta rikthyer vendin në këmbë: Një ndarje më e drejtë e fitimeve midis punëdhënësve dhe të punësuarve do të krijonte një rrugë midis “diktaturës së paepur dhe të përhershme” dhe kapitalizmit të komunizmit, tha ai.

Sipas llogaritjes së vetë gjeneralit, kundërshtimi nga një koalicion kritikuesish që përfshin marksistët deri te libertarianët nënkuptonte se filozofia e tij ekonomike u realizua vetëm pjesërisht gjatë kohës së tij si president. Më shumë se gjysmë shekulli më vonë, presidenti Emmanuel Macron po heq pluhurin nga teksti shkollor golist në një përpjekje për të shpëtuar Francën – dhe veten – nga kriza politike dhe ekonomike me atë që ai e quan “dividend i punëtorëve”.

Macron fitoi rizgjedhjen në prill me një diferencë më të ngushtë se pesë vjet më parë, pasi ai luftoi për të bindur votuesit se kishte përgjigjet për inflacionin e shfrenuar. Sfondi politik për mandatin e tij të dytë nuk u bë më i lehtë të dielën, kur zgjedhjet legjislative e privuan partinë e tij nga një shumicë absolute dhe i dhanë parlamentit një bllok të madh majtist, të bashkuar pas politikave dhe rritjeve të pagave. Partia e ekstremit të djathtë e Marine Le Pen mori numrin më të madh të vendeve në historinë e saj pasi u fokusua në shqetësimet e kostos së jetesës gjatë fushatës.

Lexo edhe: “Problemi francez” që po rrezikon varësinë e gazit rus në Europë

Me inflacionin që është më i nxehtë se sa ka qenë në gati 40 vjet dhe besimi i konsumatorit më i ulët se në çdo moment gjatë presidencës së tij, Macron po kërkon mënyra për të arritur aleancat që i nevojiten në Parlament dhe për të shmangur një ringjallje të zemërimit me të cilin u përball në protestat e jelekverdhëve populistë, që shpërthyen në vitin 2018.

Një pjesë kyçe e përgjigjes së tij është dividenti i punëtorëve – një kompanie do t’i kërkohet të paguajë punonjësit sa herë që aksionarët e saj marrin një pagesë. Mund të bëhet në disa mënyra, duke përfshirë bonuset pa taksa që Macron prezantoi në 2019 dhe formulat origjinale të ndarjes së fitimit të zhvilluara së pari nga de Gaulle. Kjo e fundit, e cila tashmë kërkohet për firmat më të mëdha të Francës, merr parasysh të ardhurat neto, kapitalin dhe pagat e një kompanie, ndër faktorë të tjerë. Si pjesë e planit të dividentit të punëtorëve, Macron është zotuar të trefishojë tavanin për bonuset pa taksa deri në 6,000 euro (6,299 dollarë).

“Është një çështje e rindërtimit të kontratës sociale midis punës dhe kapitalit,” tha Macron ndërsa ai bëri fushatë dy muaj më parë në veri të Francës, një ish bastion socialist ku e djathta ekstreme ka fituar popullaritet vitet e fundit mes rënies industriale./ Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0