Në Gjermani paralajmërohet greva e trafikut ajror - Business Magazine Albania

Në Gjermani paralajmërohet greva e trafikut ajror

Greva ka nisur nga e diela në Aeroportin e Mynihut, kurse të nesërmen trafiku pritet të jetë edhe më i ngarkuar pasi do të pezullohen edhe lëvizja me trena si dhe transporti e mallrave me kamionë.

Kjo grevë në trafik pritet të bllokojë dhe të ngadalësojnë përditshmërinë në Gjermani. Gjërat kanë filluar të shihen që sot pasi në aeroportin e Mynihut s’është kryer asnjë shërbim.

Fillon greva e paralajmëruar, Aeroporti i Myniht

Stafi që merret me bagazhet dhe sigurimi ka ndërprerë sot punën në aeroportin e Mynihut.

Punonjësit në këtë aeroport janë në grevë pasi ka të bëjë me një situatë kritike në industrinë e aviacionit, thotë Manuela Dietz nga Verdi Bayern.

“Ne kemi nevojë urgjente për paga më të larta në mënyrë që të kemi më shumë njerëz që duan të punojnë në një aeroport që frymëzon”, shtoi ajo.

Dietzi thotë se vetëm sot grevuan 500 punonjës, prandaj është kjo ngecie në trafik, teksa shton se gjithsej 200 mijë pasagjerë mund të preken nga greva dy-ditore.

Lexo edhe: Lufthansa i rikthehet fitimeve, por paralajmëron se sezoni veror mund të jetë sërish kaotik

Nuk ka kaos të dielën

“Është shumë qetë këtu”, tha një zëdhënëse e aeroportit, teksa shtoi se pasagjerët e bllokuar do të dërgohen me autobusë në aeroportet e afërta që nuk janë në grevë.

“Për shembull, udhëtarët me destinacion Antalia mund të marrin një autobus për në Aeroportin e Shtutgartit rreth mesditës dhe të marrin një avion për në Turqi prej andej. Aeroporti Memmingen gjithashtu ruan trafikun ajror dhe është një port i thirrjes për disa pasagjerë të bllokuar nga Mynihu”, thotë ajo.

Por, aeroporti thotë se një problem teknik shkaktoi anulime në aeroportin më të madh të Gjermanisë të shtunën në mbrëmje.

“Për shkak të një dështimi të softuerit, rreth 40 fluturime u anuluan, tha zëdhënësja. Përveç kësaj, pati edhe vonesa të shumta. Problemi u zgjidh atë mbrëmje”, tha ajo.

Në Memmingen, nga ana tjetër, të hënën ka fluturime normale, siç thekson aeroporti atje./ Bayern24

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0