Rikthehet në Itali ChatGPT pas problemeve me mbrojtjen e të dhënave - Business Magazine Albania

Rikthehet në Itali ChatGPT pas problemeve me mbrojtjen e të dhënave

Chatbot i inteligjencës artificiale (AI), ChatGPT, është sërish i disponueshëm për përdoruesit në Itali pasi pronarët e tij adresuan shqetësimet për privatësinë e të dhënave, tha një rregullator italian të premten.

Italia bllokoi faqen në fund të marsit pasi ngriti shqetësime se si ChatGPT përpunon dhe ruan të dhënat e përdoruesve.

Çfarë ndryshimesh u bënë?

Garante, autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave, tha se ChatGPT është rivendosur “me transparencë dhe të drejta të zgjeruara për përdoruesit evropianë”.

Lëvizja erdhi pasi OpenAI, kompania me bazë në SHBA dhe e mbështetur nga Microsoft që zhvilloi chatbot, zbatoi ndryshime për të përmbushur disa kushte të privatësisë së të dhënave.

Ndryshimet përfshijnë rritjen e transparencës në faqen e internetit të OpenAI për mënyrën se si chatbot përpunon të dhënat e përdoruesit.

Platforma tani u jep përdoruesve gjithashtu të drejta të caktuara për të hequr dorë, duke përfshirë mundësinë për të çaktivizuar opsionin e bisedave që do të përdoren për trajnimin e algoritmeve të ChatGPT.

Faqja tani ka gjithashtu kontrolle për të mbrojtur fëmijët nën 13 vjeç, me verifikimin e moshës për ata që hyjnë në faqe nga Italia.

“ChatGPT është sërish i disponueshëm për përdoruesit tanë në Itali. Ne jemi të kënaqur t’i mirëpresim ata përsëri dhe mbetemi të përkushtuar për të mbrojtur të dhënat e tyre personale,” tha një zëdhënës i OpenAI.

Gjatë shikimit të platformës nga Gjermania, opsionet e reja të mbrojtjes së të dhënave ishin gjithashtu të disponueshme.

Faqja gjithashtu ka tani një njoftim që i bën përdoruesit të vetëdijshëm se ChatGPT mund të prodhojë informacione të pasakta për “njerëz, vende ose fakte”.

Lexo edhe: Si te duket shteti shqiptar? CHATGPT i përgjigjet gazetares

Pse u ndalua ChatGPT në Itali?

Italia u bë vendi i parë perëndimor që ndërmori veprime kundër ChatGPT në fund të marsit.

Mbikëqyrja e mbrojtjes së të dhënave të vendit tha se zhvilluesit e saj nuk kishin një bazë ligjore për të justifikuar ruajtjen dhe mbledhjen e të dhënave personale të përdoruesve për të trajnuar algoritmet e faqes.

Autoritetet kritikuan gjithashtu se informacioni i pasaktë i prodhuar nga platforma nuk po trajtohej siç duhet dhe se fëmijët ishin veçanërisht të prekshëm ndaj “përgjigjeve absolutisht të papërshtatshme”.

ChatGPT ka pushtuar botën që kur u lançua në 2022.

Bazuar në pyetjet ose të dhëna nga përdoruesit, chatbot mund të gjenerojë ese, poezi, këngë, kode kompjuterike dhe gjithashtu artikuj lajmesh.

Ndërsa lëshimi i tij është paralajmëruar si një moment historik në avancimin teknologjik, ai gjithashtu ka ndezur një debat rreth mundësive të inteligjencës artificiale dhe pasojave që mund të lindin. / Deutsche Welle 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0