"Problemi francez" që po rrezikon varësinë e gazit rus në Europë - Business Magazine Albania

“Problemi francez” që po rrezikon varësinë e gazit rus në Europë

Dështimet bërthamore të Electricite de France SA po dërgojnë valë në tregjet evropiane të energjisë, duke rrezikuar të minojnë planin e kontinentit për heqjen e varësisë nga gazi rus.

Prodhuesi më i madh europian i energjisë atomike, i cili zakonisht eksporton energji të lirë gjatë dimrit, mund të detyrohet të importojë këtë vit, pasi ka ulur për herë të tretë parashikimin e prodhimit. Një flotë e bllokuar nga defektet nuk është vetëm një problem për Francën, por për vende të tilla si Gjermania fqinje, të cilës mund t’i duhet të djegë më shumë gaz për të mbajtur dritat ndezur, pavarësisht se është zotuar të ulë varësinë e saj nga Moska.

Lexo edhe: Ukraina ndërpret tranzitin e gazit rus në Europë. 1/3 e sasisë që përdor kontinenti

“Ne kemi një problem francez që po ndodh në kohën e gabuar, duke pasur parasysh situatën gjeopolitike,” tha Nicolas Leclerc, bashkëthemelues i konsulentit të energjisë me bazë në Paris, Omnegy. “I gjithë ekuilibri evropian mund të kërcënohet.”

Vendet në të gjithë rajonin po nxitojnë të sigurojnë furnizime alternative me gaz pas pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin. Ky është një urdhër i lartë për vende të tilla si Gjermania, e cila u mbështet tek Rusia për 40% të furnizimit të saj vitin e kaluar dhe po mbyll industrinë e saj bërthamore. Edhe pse vendi planifikon të blejë sasi të mëdha gazi të lëngshëm, ai ende nuk ka terminalet e tij të importit.

“Franca do të kërkojë që të gjitha vendet fqinje të kenë mënyra për të prodhuar energji elektrike,” tha Leclerc. “Është e rëndësishme për ne që Gjermania të mos jetë shumë në kundërshtim me Rusinë. Nëse ata nuk kanë akses në gazin rus, ata nuk do të jenë në gjendje të prodhojnë energjinë elektrike që na nevojitet”.

Gjermania tha të martën se do të rikthejë termocentralet me qymyr dhe naftë në rast se furnizimi me gaz bie. Por Evropa është gjithashtu e varur nga Rusia për pjesën më të madhe të qymyrit të saj termik, me Gjermaninë veçanërisht të varur.

Importet e energjisë elektrike në Francë nuk janë të paprecedentë. Energjia elektrike rrodhi në vend gjatë tre muajve dimrin e kaluar ndërsa prodhimi i tij atomik ra. Por, këtë vit do të ketë më pak gaz në dispozicion në të gjithë Europën. Me rritjen e shqetësimit për furnizim, çmimet franceze të energjisë së ngarkesës maksimale për tremujorin e parë të vitit 2023 kanë arritur mbi 1000 euro për megavat-orë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0