Eksportet e naftës ruse arrijnë nivelin më të lartë në tre vite në mars, por të ardhurat bien - Business Magazine Albania

Eksportet e naftës ruse arrijnë nivelin më të lartë në tre vite në mars, por të ardhurat bien

Eksportet ruse të naftës arritën nivelin më të lartë në pothuajse tre vjet gjatë marsit, pavarësisht sanksioneve perëndimore, por të ardhurat u ulën ndjeshëm nga viti i kaluar, tha të premten Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë.

Perëndimi ka vendosur një sërë sanksionesh kundër Rusisë që kur Moska pushtoi Ukrainën në shkurt 2022, duke përfshirë kufijtë e çmimeve në eksportet e saj të naftës dhe embargo të BE-së.

Por IEA tha në raportin e saj mujor të tregut të naftës se dërgesat totale nga Rusia u rritën me 600,000 fuçi në ditë në 8.1 milionë fuçi në ditë muajin e kaluar, niveli më i lartë që nga prilli 2020.

Ndërsa të ardhurat e Rusisë nga nafta u rritën me 1 miliard dollarë për të arritur në 12.7 miliardë dollarë, ato ishin ende 43 për qind më të ulëta në krahasim me një vit më parë.

Lexo edhe: Bojkoti i naftës ruse dhe efektet për BE-në

Agjencia me bazë në Paris tha se pjesa më e madhe e rritjes ishte për shkak të rritjes së eksporteve të produkteve të naftës, të cilat u kthyen në nivelet e para Covid-it pasi u rritën me 450,000 fuçi në ditë në 3.1 milion.

IEA tha se dërgesat e produkteve të naftës të destinuara për në BE pothuajse u dyfishuan midis shkurtit dhe marsit në 300,000 fuçi në ditë, por ato u ulën me gati 1.5 milion krahasuar me nivelet e paraluftës.

Dërgesat me naftë në Turqi, e cila ka refuzuar t’i bashkohet sanksioneve perëndimore ndaj Moskës, arritën nivelin më të lartë që nga viti 2018.

Eksportet e papërpunuara të Moskës u rritën me 100,000 fuçi në ditë në pesë milionë fuçi në ditë, me Indinë që zëvendësoi Kinën si destinacionin kryesor për dërgesat ruse në Azi në mars. / AFP

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0