Të premten asnjë tren nuk do të lëvizë në Gjermani. Sindikata njofton grevën - Business Magazine Albania

Të premten asnjë tren nuk do të lëvizë në Gjermani. Sindikata njofton grevën

Punëtorët e hekurudhave do të hyjnë sërish në grevë pasi një sindikatë kyçe e transportit tha se kërkesat e saj për rritjen e pagave nuk janë përmbushur.

Sindikata e punëtorëve hekurudhor të Gjermanisë EVG njoftoi të mërkurën se do të mbajë një grevë njëditore të premten në të gjithë vendin.

Greva, e cila do të zgjasë nga ora 03:00 deri në 11:00 , do të prekë rreth 50 kompani, duke përfshirë operatorin kombëtar hekurudhor Deutsche Bahn.

“Fakti që ne duhet të marrim këtë rrugë veprimi është tërësisht përgjegjësi e menaxhmentit që deri më tani ka refuzuar të negociojë në mënyrë konstruktive”, tha sindikata.

Pse punëtorët gjermanë të transportit janë në grevë?

EVG kërkon një rritje pagash prej 12%, ose një minimum prej 650 € (712 dollarë) në muaj, për 230,000 anëtarët e saj në mes të inflacionit në rritje dhe kostos së jetesës.

Lexo edhe: Gjermania nën presion, Industria automobilistike pëson goditje.

Deutsche Bahn ka ofruar një rritje të pagës prej 5%, së bashku me një pagesë të njëhershme prej 2,500 €.

Inflacioni në Gjermani ra në 7.4% në mars, nga një kulm prej 8.8% në tetor. EVG tha se një rritje pagash ishte e nevojshme për shkak të “barrës financiare që është rritur ndjeshëm”.

Asnjë tren i vetëm nuk do të lëvizë’

Deutsche Bahn e përshkroi grevën e së premtes si “plotësisht të padobishme dhe të panevojshme”.

Kreu i burimeve njerëzore në Deutsche Bahn, Martin Seiler, akuzoi sindikatat dhe e quajti grevën si një mjet për të konkurruar me një sindikatë tjetër hekurudhore, GDL, duke thënë se ishte thjesht një “fushatë reklamuese për anëtarësim”.

Greva e së premtes vjen përpara një raundi të tretë negociatash dhe EVG shpreson të rrisë presionin në mënyrë specifike mbi Deutsche Bahn.

Në të gjithë Gjermaninë, “Asnjë tren i vetëm nuk do të lëvizë,” tha kryenegociatori i EVG, Cosima Ingenschay. / Deutsche Welle 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0