Veliaj: Ja pse zgjodhëm Piramidën për Samitin e liderëve të BE-së - Business Magazine Albania

Veliaj: Ja pse zgjodhëm Piramidën për Samitin e liderëve të BE-së

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka zbuluar arsyen pse u zgjodh Piramida si vendi që do të mikpresë Samitin e liderëve të Procesit të Berlinit. Në një intervistë për News 24, ai tha se një zgjedhje e tillë u bë jo vetëm për të promovuar një nga godinat ikonike të kryeqytetit, por edhe se një nga kubat e saj do të shërbejë si një nga zyrat e Kolegjit të Evropës.LEXO: Përgatitjet për Samitin e Procesit të Berlinit, rrugët që do të bllokohen që pasditen e sotme

“Epiqendra e aktivitetit është Piramida e Tiranës. Kryeministri dhe unë jemi padyshim agjentët më të mirë të marketingut të qytetit, pra duam të ‘shesim’ gjithmonë produktin “Made in Tirana” në çdo mundësi që kemi. Zgjedhja për ta mbatjtur Samitin te Piramida nuk është e rastësishme.

Ekziston Pallati i Kongreseve dhe Pallati i Brigadave, ka aktivitete që zhvillohen pa fund në qytet, por kemi zgjedhur Piramidën sepse pasi të mbarojë gjithë Samiti, bashkë me z. Granoff, që është bashkëfinancuesi nga Fondi Shqiptaro-Amerikan, aleati ynë kryesor që kemi punuar në shumë projekte të tjera, kemi shfrytëzuar këtë sfond të Samitit si qershia mbi tortë të jetë hapja e Piramidës.

Jo rastësisht një nga kubat e Piramidës do të jetë zyra e Kolegjit të Europës, në këtë sens do të akumulojmë gjithë këtë vëmendje, që vjen në Tiranë, për të promovuar ndoshta një nga ndërtesat ikonike të Tiranës. Projekti i Piramidës, që tani është në finale të shumë prej çmimeve të arkitekturës”, tha Veliaj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0